YAZARLAR

Seydişehir Tarım Müdürlüğü, İlçe’nin en kalabalık ve ilgi gören Atatürk Caddesi üzerinde 1950 yılında yapılan bina, merkez, 8 belde ve 31 köyde tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlara hizmet veriyor.

İki katlı bina soba ile ısınıyor, en küçüğü 15 en büyüğü ise 25 metrekare olmak üzere 7 odası var.

Tarım ve Hayvancılık konusunda ilçe merkezi köy ve beldeler de dahil yaklaşık 70.000 vatandaşa hizmet vermeye çalışan binada 15 Ziraat mühendisi, 5 veteriner, 3 Ziraat teknisyeni, 5 memur, 3 sağlık teknisyeni, 8 işçi ve 1 müdür olmak üzere toplam 40 personel neredeyse üst üste çalışıyor.

Odalara yerleştirilen masalardan kalan bölümde, bir vatandaşa bile hizmet vermek mümkün değil. Ortaya kurulan sobadan yer darlığı sebebi ile birçok vatandaşın elbisesinin yandığını öğrendim.

Seydişehir’ de soba ile ısıtılan tek kamu binası. Binada bayan personel ve vatandaşlar için tuvalet yok. Çalışanların iş elbisesi giyecek odası bulunmuyor. Her odada 6–7 personel çalışmak zorunda.

Böyle fiziki şartlara sahip binaya çiftçilik ve hayvancılık ile geçimini temin eden ve Tarım Müdürlüğü’nde işi olan vatandaşlar neredeyse asılarak geliyor.

Kış günlerinde yağmurlu ve karlı havalarda, odalarda yer olmadığı için vatandaşlar ister istemez dışarıda beklemek zorunda kalıyor. Zira vatandaşlar için bekleme odası bulunmuyor.

Personelin araç ve gereçlerini koyacağı malzeme odası yok.

Yapıldığı 1950 yılında ilçenin nüfusu az olduğu ve merkezde olduğu için vatandaşların ihtiyacına cevap veren binanın, geçen zaman içinde hem mevki, hem de fiziki şartlar açısından hizmet veremez hale geldiği bir gerçek.

Mevcut binanın yetersiz olduğu ve daha modern bir bina yapılması, şu anda emekliliğini istediğini öğrendiğim İl Tarım Müdürü İbrahim Doster zamanında gündeme gelmişti.

İbrahim Doster Seydişehir’e gelmiş, mevcut binanın Belediye ile takas yapılarak Seydişehir Lisesi kuzeyinde bulunan 10.000 metrekarelik arsanın Tarım Bakanlığı’na devredilerek modern bir ilçe Tarım Müdürlüğü binası yapılması konusunda önceki Belediye Başkanı İbrahim Halıcı ile hemfikir olunmuştu. Ancak ne olduysa bu proje birden gündemden düştü ve bir daha konusu bile edilmedi.

Sizlerin de takdir edeceği üzere Atatürk Caddesi, Merkez İlköğretim Okulu ve Pazar yeri girişinde bulunan İlçe Tarım Müdürlüğü’nün mevcut yapısı ile çiftçilerimize ve hayvancılıkla geçimini temin eden vatandaşlarımıza hizmet vermesi mümkün değil.

Kısa sürede İl Tarım Müdürlüğü ile temasa geçilmeli, İl Tarım Müdürlüğü, Tarım Bakanlığı ile Bakanlık da Seydişehir Belediyesi ile irtibata geçmeli, mevcut bina Belediye’ye devredilmeli, Belediye de Tarım Bakanlığı’na uygun bir arsayı tahsis etmeli.

Bu çalışmaları da Milletvekili Harun Tüfekçi takip etmeli. Gerekli girişimi ve koordinasyonu sağlamalı.

İlçe Tarım Müdürlüğü’nün modern bir binaya kavuşması Seydişehir halkının isteği ve dileğidir.

1.000 metrekare alana sahip İlçe Tarım Müdürlüğü binası da Belediye tarafından daha verimli bir şekilde Seydişehir halkının hizmetine sunulmalı.

Zira Tarım Müdürlüğü binası Bakanlığı’na ve Seydişehir’e yakışmıyor.

> Yeni Meram >Yazarlar > “Tarım Bakanlığına Yakışmıyor”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.