YAZARLAR

Çanakkale Savaşı Mustafa Kemal gibi üstün yetenekli, ileri görüşlü bir askeri DEHA’nın savaş planları ile kazanılmıştı.

Şimdi NATO adı altında birleşen, ABD’nin sömürgeciliğine yardımcı olan devletlerin önce KORE, VİETNAM sonra AFGANİSTAN, IRAK, LİBYA saldırıları ile yaptıkları işgaller 100 yıl önce Osmanlı topraklarında gerçekleşiyordu.

O dönemlerde 600 yıl Osmanlı egemenliğinde yaşayan ARAP HALKLARI Osmanlı’yı sırtından vurup, emperyalist ve bölücü, yok edici devletlerle işbirliği yapmışlardı.

Yine aynı oyun oynanıyor. Tarihi, geçmişi tam anlatılmayan, neyin ne olduğunu bilmeden yetişen gençliğe acaba gerçek söyleniyor, gerçekler anlatılıyor mu?

Kurtuluş Savaşı yapılmasaydı, Çanakkale Savaşı tarihe kahramanlık destanı olarak nasıl yazılacaktı? Hangi devletin tarihine yazılacaktı? Osmanlı Devleti yok edilmişti. Ortada yok edilen ve parçalanan, 30.Ekim.1918’de Padişah hükümetinin imzaladığı MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMASI ile dağıtılan bir ordu. SEVR ANTLAŞMASI ile de paylaşılan bir vatan. Her bir bölgesinde FRANSIZ, YUNAN, İNGİLİZ, İTALYAN güçlerinin olduğu bu parçalanmış bölgelerin hangisinde ÇANAKKALE ZAFERİ’i ve kahraman, yiğit şehitleri anılabilirdi? Kim sizlere bu kutlamaları yaptırırdı?

18 Mart 1915’de boğazı geçemeyen onlarca gemi, Mondros Ateşkes Antlaşması’nı PADİŞAH HÜKÜMETİ’nin imzalaması ile o şehitlerimize inat 13 Kasım 1918’de Çanakkale ve İstanbul boğazlarını geçerek İSTANBUL Limanı’na demirliyorlardı.

Evet şimdi, Çanakkale KARA Savaşları’nın kahramanı; Conkbayırı, Seddülbahir, Çimentepe ve ANAFARTALAR’da destan yazdıran askeri deha YARBAY Mustafa Kemal’i görmezden gelerek, kutlama yapanlara soruyorum:

-Çanakkale’de bu kahraman komutanı yok sayıyorsunuz! İşgal edilen, geçilen Çanakkale ve işgal edilen İstanbul’dan bu gözü dönmüş işgalci FRANSIZ, İNGİLİZ, İTALYAN, YUNAN güçlerini kim kovaladı? Dünyada eşi olmayan bir Kurtuluş Savaşı ile hem ÇANAKKALE BOĞAZI’nı, hem İSTANBUL BOĞAZI’nı düşman işgalinden kurtarıp, TÜRK HALKI’na kim bu vatanı kazandırdı?

Biraz insaf!

Biraz vefa!

Tek bir afişi bu yüce kahramana çok görüyorsunuz. Haydi Çanakkale’de yok sayıyorsunuz!

Kurtuluş Savaşı’nı Mustafa Kemal kazandığı için hem onu, hem silah arkadaşlarını yok sayıyorsunuz!

Ama bari Cumhuriyet’i kurmasını, TBMM’ni açmasını görmezden gelmeyin!

30 Ağustos Zaferi bize vatanımızı kazandırdı.

Bu günlerde tek bir afiş yeter:

“VATAN SANA MİNNETTARDIR”

Bunu çok görmeyin…

Hiç dilemem ama bugün Ortadoğu’nun başına örülen çorap, yakında İRAN ve TÜRKİYE’ye gelirse o zaman böylesine vefasız bir ulusa tanrı bir MUSTAFA KEMAL daha göndermeyecektir!

> Yeni Meram >Yazarlar > TARİH TEKRAR MI EDİYOR?(1)
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.