Ruşeym Torku

Tarih Öncesi Sanat hayat Buldu

  • Giriş Tarihi: 15.01.2014 17:04
  • Güncelleme Tarihi: 2:27
Tarih Öncesi Sanat hayat Buldu

Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zuhal Türktaş, ‘ilkEL’ isimli primitif tekstil sergisini Antalya’da sanatseverlerin beğenisine sundu.

Why Note!?

Yrd. Doç. Dr. Türktaş, M.Ö. 14 binlere dayanan ve Hüyük kazılarından elde edilen kurganları karbonlaşmış ve yalın haliyle eserlerine yansıttı. Türktaş, “Eserlerimde hammaddenin renksiz ve doğal oluşuyla üzerinde barındırdığı desen ve motif kompozisyonlarının yalınlığını birleştirerek sanatın insan ruhunu dinlendirme özelliği üzerinde yoğunlaştım” dedi.
Salih Yön Sanat Evi’nde gerçekleştirilen serginin açılışına Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Muratpaşa Kaymakamı Cevdet Can, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Sanatçı Salih Yön, Antalya Kent Konseyi yetkilileri ve çok sayıda Antalyalı sanatsever katıldı.
Sanatın ruhu dinlendirmesi gerektiğine inandığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zuhal Türktaş, “Günümüz yoğun hayat temposu içinde insan ruhunun ihtiyacı olan şey, onu dinlendirebilmek ve dinginleştirmektir. Sanat ve sanat eserleri bu amaca hizmet etmesi ile önemlidir. Eserlerde ‘ilkel’ diyebileceğimiz taş baskı ile elde edilmiş yalın desenlerin ham keten üzerinde kompoze edilmiş biçimlerini sundum. Buluntulara dikkat çekerek tekstil tarihini aydınlatma konusuna da bir gönderme var. Ayrıca eserlerin sergiyi izleyen kişilerde oluşturacağı ilkel sanat anlayışı dediğimiz primitif düşünce biçimi ile yoğun hayat tempomuzu bir süre de olsa yavaşlatacağı ve bu yolla bizleri dinlendireceğini de uymuyorum” diye konuştu.
Sergi 20 Ocak 2014 tarihine kadar ziyaretçilerine açık olacağı bildirildi.> Yeni Meram >Arşiv > Tarih Öncesi Sanat hayat Buldu
HABER YORUMLARI