Torku Jelifest

Tapu harçlarında indirim

  • Giriş Tarihi: 15.03.2017 11:11
  • Güncelleme Tarihi: 11:13
Tapu harçlarında indirim

30 Eylül'e kadar tapu harçlarında indirim yapıldı. Tapu harçları binde 20'den binde 15'e indirildi.

30 Eylül’e kadar tapu harçlarında indirim yapıldı. Tapu harçları binde 20’den binde 15’e indirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile şimdiye kadar binde 20 nispetinde alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül’e kadar binde 15’e düşürüldü.

Bakanlar Kurulu, banka ve finansman şirketleri dışında yurtdışından sağlanan kredilerde Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) kesintisini, vadesi bir yıla kadar olanlarda yüzde 1 olarak belirlerken bir yıldan uzun vadeli kredilerde sıfırladı.

FİDUCİARY İŞLEMLERİ KAPSAMIYOR

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, söz konusu karar fiduciary işlemleri kapsamıyor.

TAPU HARÇLARI DÜŞÜRÜLDÜ

Aynı kararda yer alan diğer bir maddeye göre, tapu işlemleri üzerinden yüzde 0.20 nispetinde alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül’e kadar yüzde 0.15 olarak uygulanacak.

Kararın damga vergisi ile ilgili düzenlemesiyle de yüzde 0.94 olarak uygulanan kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri ile danışmanlık hizmet sözleşmeleri ve yapı denetimi hizmet sözleşmelerinden alınan damga vergisi oranı sıfırlandı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Ekonomi > Tapu harçlarında indirim
HABER YORUMLARI