YAZARLAR

Türkiye’ de eğitim çökertilirken, ismi var cismi yok bu kurul ne yapıyordu?

Eğitim ve öğrenim birliği yasası çiğnenerek bu birlik parçalanırken, bu kurul üyeleri ne yapıyorlardı?

Haftada üç saat ‘Beden Eğitimi‘ dersi konulur, okulların ise salonları yoktur. Tırmanma, zıplama, sürünme gibi daha pek çok konu salon dışında uygulanması mümkün olmayan konu yazılıp öğretmene gönderilir. Uygula denir. Eğitim ve öğretim yılının altı ayı soğuk geçen aylar düşünülmez. Bu yönetmeliği çıkaranlar koltuklarında iç huzuru ile otururlar!

Çocuklar, yarış atı gibi Anadolu Lisesi sınavlarına hazırlatılır.

Öğretmenler, resim, müzik, beden eğitimi ders saatlerini, Anadolu Liselerine öğrenci hazırlama yarışı ile matematik dersi işleyerek değerlendirirken, öğrencilerin ruhsal durumunu düşünmesi gereken ve sistemi düzeltmesi gereken bu kurul üyeleri neredeydiler?

Sosyal Devlet; Eğitim ve Sağlık yurttaşa parasız ulaştırılır, der.

Anayasa bunu der, siyasiler uymaz. Talim Terbiye Kurulu üyeleri de uyarmaz!

Öğrenim Birliği yasasına rağmen 1980 ‘ ler sonrası siyasetçiler; Özel okullar, özel dershaneler açtırıp, halkın parasını, anayasal hakkını elinden alarak paralı eğitime harcatıp, okulların görevleri de dershanelere devredilip, okullar işlevsiz ve önemsiz bir yere oturtulurken, bu kurul üyeleri neredeydiler?

Özel okullar; devletin değişmez kurallarının uygulanması gereken eğitim ve öğretimi sahiplerinin siyasi görüşüne göre düzenlerken, devletimizin kurucusu ve milletimizin kurtarıcısı Atatürk ‘ün çağdaşlığa, adam gibi adam olmaya yönelten sözlerinin yerine, bağlı oldukları siyasal İslamcıların sözlerini duvarlarına, kapılarının girişlerine yazdırırken, gençlik iki başlı yetişirken, Talim Terbiye Kurulu üyeleri neredeydiler?

Türkiye Cumhuriyeti’ nde resmi dil Türkçe‘ dir. Belli bir öğrenimden sonra yani Türkçe dilbilgisi kuralları, yazım kuralları, okuma-anlama ve okuduğunu anlatma, anladığını da düzgün yazabilme becerisi kazandırıldıktan sonra, yabancı dil, ilgi duyan, öğrenmek isteyen öğrencilere öğretilir. Ana sınıfından başlayarak, doğru dürüst Türkçe konuşamayan çocuklara dayatılan yabancı dil, sömürge ruhu taşımaktır. Bunu göremeyen, duymayan, engellemeyen bu kurul sizce hala var mı?

Devletin kitabı dururken veliye dayatılan dergiler, aldırılan test kitapları, eğitimi ticaret gibi gören kişilere kazandırılan paralar.

Sınav baskısı ile hastalanan, her hafta girilen sınavlarda; anne ve baba harcadığı dershane parasını düşlerken, öğretmen de kendi başarısını ölçerek öğrenciyi baskı altında tutarken, ezilen çocukları düşünmeyen bu kurul sizce ne yapıyor?

Şimdi de kasları gelişmemiş, henüz oyun çağında, algılama, tamamlama eksikliği olabilen, okumaya hazır olmayan bir yaş gurubuna zorunlu okul yaşı dayatılıyor. Eğitimden, öğretimden habersiz, pedagojik bilgiden yoksun, sadece siyasi ve İslami çıkar peşinde koşan insanlarla yola çıkılırsa, Çocukların geleceği de ülkenin geleceği de belirsizliğe doğru yönelir.

İyi de bu kurul üyeleri gerçekten var mı?

Bu kurul üyeleri Türkiye ‘ de yaşıyorlar mı?

Türkiye ‘de yaşadılar mı?

> Yeni Meram >Yazarlar > TALİM TERBİYE KURULU NE YAPAR?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.