YAZARLAR

■ Dünyada her şeyin en sonunda bir alternatifi vardır. Sadece kendimizin alternatifi yoktur. Biz varsak alternatifler var olur. Alternatifler bizi var etmez.
■ İktidarlar milletin direnç kararlılığına yaslanarak, iç meşruiyetini buradan alarak dış politika geliştireceklerdir. Batı ülkelerine söylenecek çilelerle, acılarla elde ettiğimiz Cumhuriyetimizi, bağımsızlığımızı, milli birlik ve vatanımızın bütünlüğünü sonuna kadar korumaya azimli olduğumuzdur.

■ Millet demek, bağımsızlığını başka hiçbir şeyle değiştirmeyecek topluluk demektir… Hiçbir ülke kendi bağımsızlığına, kendi birlik ve bütünlüğüne sahip çıkmak için herhangi bir garanti ve güvence aramaz.
■ Bizim 800 bin kişilik bir ordumuz var. Acaba bu kadar askeri biz kimin için ve hangi tehlike karşısında besliyoruz?
■ Atatürk ve silah arkadaşları, şehit ve gazi Türkiye Cumhuriyeti’ni, bir gün gelip

emperyalist bir devletin Türkiye civarındaki bölgelerde çıkarları için kullanacağı bir üs haline gelsin diye kurmadılar.

■ Cumhuriyet devletine ve hükümetine düşen görev Türk milletinin kanının satın alınamayacağını, bağımsızlığının asla ipotek altına konulamayacağını Amerika ve bütün dünyaya ilan etmektir.

Yukarıda satırbaşlarıyla özetlenen öngörü ve görüşler Pazar günü toprağa verdiğimiz Eski Konya Milletvekilli merhum Aydın Menderes’e aittir. Özdeyiş niteliğindeki söylemleri onun beyefendiliği dışında bilge ve düşün kimliğini de ortaya koymaktadır.

***

Menderes ailesinin etrafında dolaşıp duran talihsizlik zinciri öncelere dayanmaktadır.

Cumhuriyet tarihimize bir dönem damgasını vuran Menderes ailesi ilk acıyı

Berin Menderes’in eniştesi Doktor Nazım Bey’in idamı ile yaşamıştır. Daha sonra bu denli idam içerikli acı Adnan Menderes ile

Kuzenleri Fatin Rüştü Zorlu’nun idamlarıyla devam edip gitmiştir.

Adnan ve Berrin Menderes’in başarılı bir diplomat olan oğulları, talihsiz bir evliliğin içine düşürdüğü bunalımla maalesef canına kıymış, aileye bir başka acı daha yaşatmıştır. Ortanca oğul Mutlu Menderes de bir trafik kazasına kurban gidince kara talih aileye bir başka trajedi daha oyunu sergilemiştir. Ailenin en küçük oğlu Aydın Menderes de feci bir trafik kazası geçirerek son nefesini verinceye dek, tekerlikli sandalyeye bağımlı olarak yaşamını sürdürmüştür. Sevgili Aydın, hiçbir zaman yazgısına küsmemiş, tekerlekli sandalyenin üzerinde oturup kalmamış, okumuş, yazmış ve hep üretmiş, topluma yararlı hizmetlerini sürdürmüştür;

■ Talih size limon verdiyse onu limonata yapabilmelisiniz.

***

Taha Akyol, Hürriyet’teki köşesinde gözleme dayalı nefis bir “Aydın Menderes” yazısı kaleme aldı. Özetleyerek şöyle;

“Aydın Menderes’e geçen Temmuz başında geceli gündüzlü üç gün misafir olmuştum. Bir odanın içinde, sürekli yatakta, ne kadar zor bir hayat yaşamakta olduğunu bir kere daha görmüştüm. Bir taraftan öbür tarafa dönemiyor, vefakâr eşi Ümran Hanım döndürüyordu. Ümran Hanım’ın aşkına ve evliya sabrına hayran oldum, büyük saygı duydum. Feci kazadan itibaren on yıl süreyle o zor hayat böyle bir imanla tahammül edilebilir olmuştu. Aydın’ı o halinde diri tutan ikinci vasfı, entelektüel enerjisiydi.”

BİR DAMLA:

ACILARLA GELİŞMEK

Çevremizdeki acıları bizim de çekmemiz gerekmektedir. Hepimizin ortak bir vücudu yoktur, ama ortak bir büyümesi vardır:
Bu ise, şu ya da bu biçimde acılar içinden çekip götürür bizi. Nasıl ki çocuk belli bir gelişim sonucu hayatın tüm evrelerinden geçer, yaşlanır ve sonunda ölürse, biz de bunun gibi yaşadığımız dünyanın tüm acılarından geçerek gelişiriz. Bu konuda adalete yer yoktur, acılardan ürkmeye ya da acıları üstünlük diye yorumlamaya yer yoktur.

> Yeni Meram >Yazarlar > TALİH VE MENDERES AİLESİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.