Torku Jelifest

Taksilerde güvenlik kameralı dönem

  • Giriş Tarihi: 7.04.2015 16:09
  • Güncelleme Tarihi: 16:09
Taksilerde güvenlik kameralı dönem

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) tarafından gerçekleştirilen “Güvenli Taksi” projesi kapsamında, kentteki taksilere güvenlik kamerası ve panik butonu takılmasına başlandı.

Mutlu Akü

Projenin başlaması dolayısıyla Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan İTEO Başkanı Yahya Uğur, sistemin iki kameradan oluştuğunu belirterek, bir kameranın taksinin içini, diğerinin ise dışını görüntülediğini söyledi.

Takılacak panik butonuna basıldığında da görüntünün anında alarm merkezinden izlenebildiğini dile getiren Uğur, “Kendisinin görüntülendiğini bilen taksicimiz de müşterimiz de daha derli toplu olacaktır. Konuşmalarına dikkat edecek. Şoföre yönelik bir tehdit kafasından geçiriyorsa, aklına bile getirmeyecek. Şu anda sistemi taksilerimize takmaya başladık. Önümüzdeki aylarda bin taksiye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu sistemin meslektaşlarıma çok faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Yahya Uğur, taksicilerin zaman zaman iftiraya uğrayabildiğini söyleyerek, “Taksicinin hiç gitmediği yerlerden şikayet geliyor bize. Bazıları da gerçek olabiliyor. Bunları sistem sayesinde artık net olarak tespit edebileceğiz. Yanlış yapmayan iftiradan kurtulacak, yanlış yapan da derhal cezalandırılacak, en önemli şey bu” değerlendirmesinde bulundu.

“Takside kayıp eşya sorununa son vereceğiz”

Uğur, sistem sayesinde taksicilerin işlerini daha huzurlu yapacağını vurgulayarak, bu durumun müşterilere hizmet kalitesi olarak yansıyacağını dile getirdi.

Sistemin her yönüyle taksiciye ve müşterilerine kolaylıklar sağlayacağının altını çizen Uğur, “Örneğin taksilerdeki kayıp eşya sorununa son vereceğiz. Müşteri unuttuğu eşyasına, aracın plakasını almamış olsa da kolaylıkla ulaşabilecek. Taksicinin gün içinde hangi güzergahı kullandığı ve nerelere gittiğini, sistem tümüyle rapor haline getirecek. Sistemle birçok şikayetin azalacağını, hatta sıfırlanıp ortadan kalkacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sistemle sigorta şirketlerinin taksicilerden aldıkları yüksek ücretlerin düşmesini beklediğini bildiren Uğur, Rusya’da kamera sistemi uygulandıktan sonra kazalarda büyük oranda düşüş yaşandığını kaydetti.

Alper: “Ceza konusunda da faydalı olacak”

İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Alper de taksiciliğin riskli meslek gruplarının başında geldiğini belirterek, taksicilerin yaşadığı zorlukların bilincinde olduklarını söyledi.

Alper, ikametleri olan taksilerin kapılarını ayrım yapmadan herkese açan taksicilerin büyük bir risk altında olduğuna dikkati çekti.

Taksilerdeki güvenlik sisteminin çok faydalı olacağını vurgulayan Alper, şöyle devam etti:

“Aslında çok geç kalınmış bir sistem. Taksicilerin öldürülmesini ya da gasbedilmesini bırakın, burnunun bile kanamasını istemeyiz. Taksicilere aynı zamanda ceza konusunda da faydalı olacak. Örneğin bazı taksiciler bize ulaşıyor. Aldığı cezadan dolayı mağdur edilmiş ama bu kamera sayesinde hata yapıp yapmadığını da kanıtlayabilir. Biz de emniyet olarak her zaman taksicinin yanındayız.”

Alper, taksilerin dışına da uyarı verebilen bir sistemin takılmasının faydalı olacağını belirterek, tehlike anında vatandaşlar ve trafik polislerinin uyarı veren taksinin tehlikede olduğunu anlayabileceğini aktardı.

Vatandaşlardan taksiciler hakkında birtakım şikayetler aldıklarını da bildiren Alper, mahallenin asayişinin sağlanmasına yardımcı olacak taksiciler istediklerini dile getirdi. Projenin detayları

Proje kapsamında taksilere takılacak 2 güvenlik kamerası ve panik butonuyla, taksicilerin can güvenliğinin korunması ve müşteri memnuniyetinin artırılması hedefleniyor.

Biri taksinin içini diğeri dışını görüntüleyen güvenlik kameralarından elde edilecek sesli görüntüler, bir merkezde toplanarak 2 ay muhafaza edilecek. Olası bir şikayet veya unutulan eşya konularında görüntülerden faydalanılacak.

Hem sürücü hem de yolcu için taksilere konulacak panik butonu ise herhangi bir olumsuzluk durumda kullanılabilecek. Panik butonuna basılması halinde taksideki görüntüler, anında alarm merkezine iletilecek ve güvenlik güçlerine ihbarda bulunulacak.> Yeni Meram >Türkiye > Taksilerde güvenlik kameralı dönem
HABER YORUMLARI