Torku Jelifest

‘Tahşiyeciler’ kumpasında 20 polise gözaltı

  • Giriş Tarihi: 17.06.2015 14:09
  • Güncelleme Tarihi: 14:09
‘Tahşiyeciler’ kumpasında 20 polise gözaltı

''Tahşiyeciler'' grubuna yönelik kumpas soruşturmasında, 15 ilde, 20 polis hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul merkezli Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında, 2009 yılında ”Tahşiyeciler” olarak bilinen gruba yönelik düzenlenen operasyonda, 20 polis hakkında gözaltı kararı alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen ”Tahşiyeciler” grubuna yönelik kumpas soruşturmasının ikinci dalgasında, 20 polisin daha ”suç ve delil uydurdukları”, ”kumpas kurdukları” belirlendi.

Bunun üzerine İstanbul merkezli 15 ilde, aralarında rütbelilerin de bulunduğu 20 polis hakkında gözaltı kararı alındı.

Gözaltı kararı verilenler arasında, ”Tahşiyeciler” grubu elemanlarının evine el bombası bırakarak suç ve delil uydurduğu öne sürülen polislerin de yer aldığı bildirildi.

– Soruşturmanın geçmişi

Tahşiye Yayınevi’nin sahibi Mehmet Nuri Turan’ın şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca başlatılan soruşturma kapsamında 2014’ün aralık ayında operasyon düzenlenmişti.

Bu kapsamda, 2009 yılında ”Tahşiyeciler” grubuna yönelik düzenlenen operasyonda, ”suç ve delil uydurdukları”, “şüphelilere kumpas kurdukları” iddia edilen 31 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, gazeteci Nuh Gönültaş, Sungurlar dizisinin yapımcısı Salih Asan, Sungurlar dizisinin yönetmeni Engin Koç, Tek Türkiye dizisinin senaristi Ali Kara, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Tufan Ergüder’in de arasında bulunduğu 31 kişi yakalanmış, şüphelilerden Karaca’nın da aralarında yer aldığı 4 kişi tutuklanmıştı.

Soruşturma kapsamında, Fetullah Gülen hakkında da tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

Daha sonra bu soruşturma kapsamında, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün ile dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in de aralarında bulunduğu 5 kişi daha tutuklanmıştı.> Yeni Meram >Güncel > ‘Tahşiyeciler’ kumpasında 20 polise gözaltı
HABER YORUMLARI