YAZARLAR

Bu ilim ve irfan yuvamızı canımızdan aziz biliyorduk. Zira 1970’li yılların ortasında anarşi, ülkemiz genelinde adeta kudurup ağır tahribatlar yapıyordu. Genelde üniversitesi olan şehirlerde öğrenci topluluklarının yaptığı tahribatlar anarşinin çirkin yüzlerinden biri olduğundan şehirler üniversiteleri bağrından-özünden koparıp atmayı ön planda tutuyorlardı.

İlmin ve irfanın, gerek Selçuklu’da ve gerekse Osmanlı’da olduğu kadar Cumhuriyet döneminde de baş şehri olmayı yüreğinden atmayan Konya bir üniversite şehri olmayı yürekten arzu ettiğinden halkı, yöneticisi ve siyasetçisi ile bir bütün olup Konya’da ki İslam Enstitüsü ve Mühendislik Akademisi’ni de içine alan Selçuk Üniversitesi’ni açıp hayata geçirmeye karar verdi. Ve Üniversitemiz açıldı. Açılış töreninde zamanın Cumhurbaşkanı’nın bizlere ismen teşekkür etmesi belleklerimizden çıkmayan bir anı ve karar.

Bu karar öylesine özgün, öylesine azimli, öylesine ciddi ve vakur bir karardı ki Kurucu Rektör’ün evinin kirasından bina temini ve kurulacak fakültelerin laboratuarlarının donanımlarına değin hepsini, hepsini Konya halkının üniversitesine bağışları ile temin etti. Kuduran anarşiden göreceği zararları değil, ilim ve irfandan çocuklarımıza verilecek donanımları ön planda tutuyordu.

Konya Selçuk Üniversitesi ile, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin kuruluş kanunu birlikte çıkmış, hani ne derler kimi mimar ve mühendisler evin planını çok iyi çizerler de bazen papısını koymayı unuturlar. ya, bizim üniversitelerin kuruluş kanunlarında bütçe fasıl maddelerine yer verilmemiş olduğu için devlet yardımı alınamıyordu.

Merhum Konya Valilerinden Hazım Oktay Başer ile ver elini Ankara yaptık, Konya parlamenterlerine tek maddelik kanun taslağı dikte ettirdik ve TBMM’den çıkan ek kanunla devlet yardımlarının her iki üniversiteye de kapılarını açtık. Ne garip tecellidir ki bugün benim torunum Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi 5’inci sınıfında okumaktadır.

Üniversitemiz Kurucusu Rektör Prof. Dr. Ali Rıza Çetik ve sonraki mümtaz hocalarla bazen hızlı, bazen yavaş gelişerek Selçuklu’nun şanına layık bir üniversite yaratıldı. Ne var ki üniversitemiz üzerinde kara bulutlar çöreklendi. Rektör ve bir kısım personel Adana’da aylarca tutuklu kaldı, ülke basını bir ilim yuvasından çıkan pis kokuları ulusal ve uluslar arası boyutları ile kamuoyuna taşıdı.

Peş, peşe zimmet, ihtilas, görevi kötüye kullanma ve evrakta sahtecilik davaları açıldı. Mahkemelerden çıkan kararların uygulanmaması da bunların üstüne tuz biber oldu.

Suçlular ve suçsuzlar bir hercümerç oldu. Ne oldu ise bizim üniversiteye oldu. Yani şüyu vukuundan beter oldu.Üniversitemizin bu yükü kaldıramadığına kanaat getirilip beceremiyorsanız böleriz denildi ve Meram Tıp, İlahiyat Fakültesi ve Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Selçuk Üniversitesi’nin bağrından koparılıp alındı.

Yeni kurulan Konya Üniversitesi taze kan ve inançla ekonomi ve teknoloji ağırlıklı yeni fakülteler açıp, gelişip, serpileceği yerde, hazır fakültelerimizin modernizasyonuna efor verecek. Değerli Hocamız ve hemşehrimiz Prof. Dr. Muzaffer Şeker, inanıyoruz ki siyaset edebiyatı misali bir enkaz devraldım demez. Gözbebeğimiz fakültelerimize kalite ve insani değerleri üstün nitelikler kazandırır.

Selçuk Üniversitesi’nin çiçeği burnunda yeni Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel de yeni bir dinamizim ve şevkle, adaleti tanıyan ve gerçek adaletçileri inançla yetiştiren, onurlu, demokrat kimlikleri ile övünecek bir kuşağın mimarı olma yolunda, üniversitemize yakışır hizmetler sergilerken geçmişten dersler çıkararak Mevlana, Şemsi Tebriz’i, Şeyh Sadreddin Konevi ve Ulu Önder Atatürk’ün ilkeleri ile özdeş bir yönetimi Konya ve ülke halkına sunmayı görev sayar inancımızla tebriklerimizi sunuyoruz…

> Yeni Meram >Yazarlar > SÜYU VUKUNDAN BETER YAZIK OLDU SELÇUK ÜNİVERSİTEMİZE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.