YAZARLAR

Süt içelim süt!

Süt, içerdiği bol tüm kalsiyum ve vitaminlerle birçok hastalığı önler, hatta tedavi eder.

Süt, öncelikle kanser düşmanıdır; özellikle de bağırsak kanserini önlemeye yardımcı olur.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Doktor Cedric Garland’ın 20 yıllık bir araştırması, süt tüketen kişilerin daha sağlıklı bağırsaklara sahip olduğunu gösterdi.

1987’de yapılan araştırmada, Avusturya’da bol miktarda bağırsak kanserine rastlanması dikkat çekti. Haftada en az 2–3 bardak süt tüketmeyen kişilerde, bağırsak kanserine yakalanma olasılığının yüksek olduğu saptandı. Uzmanlar, sütte bulunan kalsiyumun bağırsaklardaki kansere yol açabilen fazla asitleri yok ettiğini ve böylece sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalıştığını belirtiyorlar. Yapılan birçok uluslararası araştırmalarda, süt tüketen kişilerde akciğer kanserine de rastlanmadı. Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, süt içen kişilerde kronik bronşitin de sıfır olduğunu belirledi.

Uzmanlar, sütün; sigara, alkol ve bol miktarda kahve gibi bağımlılık yapan maddeleri tüketen kişileri bile koruduğuna dikkat çektiler.

Dünyanın en yararlı içeceği süt, insanların doğumlarından itibaren aldıkları ilk besindir. İlk günlerinde annelerinin sütüyle beslenen bebeklere, daha sonraları hem anne sütü hem de hayvani sütler verilir. Çünkü sütteki yağın sağlayacağı enerji ve vitamin A’ya ihtiyaçları vardır. 2 yaşından sonra daha çeşitli gıdalarla beslenmeye başladıklarından diyetlerine yavaş yavaş yarım yağlı süt girebilir.

Gençler için sağlıklı bir beslenme düzeni, mümkün olduğunca besleyici değeri yüksek olan çeşitli gıdaları içermelidir. Ergenlik çağında kalsiyum ihtiyacı kemiklerin büyüme ve gelişmesine bağlı, özellikle çok yüksektir.

Süt, enerji, protein ve çeşitli vitaminleri de sağlar ve yemek arası içilince dişleri de korur.

Süt ayrıca, geceleri tüketimi yapıldığı takdirde vücutta yağ yakımını sağlar. Bedenin uyurken de enerji sarf etmesine yardımcı olur. Günlük en az ergenlik çağında 800 ml. ve fazlasını içmelidirler. Süt ve ürünlerinin uyumluluğu, çeşitliliği ve besleyici olması, bu ürünleri yaşlılar için de değerli kılmaktadır.

■ Büyüme ve gelişmeyi sağlar. Vücudu sağlamlaştırır, güçlendirir. ■ Kemik erimesini önler ■ Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir. ■ Mide rahatsızlıklarını giderir. ■ Sindirim sistemini düzene sokar. ■ Beyne enerji verir.

■ Diş çürüklerini önler ■ Kronik bronşiti önler. ■Tansiyonu düşürür. ■Yağsız süt, kolesterolü düşürür ■ Kanserin önlenmesine yardımcı olur. ■ Saç ve tırnakların oluşumunda büyük rol oynar. ■ Yaşlanmayı geciktirir.

■ Nemlendirici etki yapıp yıpranmayı engeller.

***

Haftanın Sözleri;

■ Adalet ancak hakikatten, saadet ancak adaletten doğabilir.

■ Baharda ekilmeyen yazın olmaz, güzün biçilmez, kışın yenilmez.
***
Laf Salatası;

* Kim demiş düşenin dostu olmaz diye? Düşen mini etekliyse hele!
* Ekmek bulamazlarsa, kredi kartıyla marketten satın alsınlar!
* Yahu Nuriye Tatlısı bile varmış, evlendik evleneli senin sözlerin niye acı Nuriyem?
* Ahhhh haylaz oğlum ahhh! Eskiden “alemci” idin, şimdilerde “sanal alemci”…
* Nazar etme ne olur, borsaya gir senin de olur!
* Flaş Gelişme… Maalesef bir flaş gelişme yok bugün!
* Armudun sapı, üzümün çöpü… Ne lan bu evin hali hanım?
* Bu oğlan tekne kazıntısı olduğundan, gemici oldu herhalde hanım!


BİR DAMLA:

Padişahım bir dirahta döndü kim guya vatan,

Her gün bir baltadan bir şahı hâli kalmıyor.

Gam değil amma bu mülkün böyle elden gitmesi.

Gitgide zulmetmeye elde ahali kalmıyor.

> Yeni Meram >Yazarlar > SÜT İÇELİM, SÜT!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.