YAZARLAR

■ Allah, bir kimseye yemek yedirdiği zaman o kimse, “Allah’ım bize bu yemeği bereketli kıl ve bize bundan hayırlı rızık ver” diye dua etsin Allah, bir kimseye bir miktar süt içirdiği zaman da o kimse, “Allah’ım bize bu sütü bereketli kıl ve bize daha çok süt ver” diye dua etsin; çünkü yiyeceğin ve içeceğin yerini tutan sütten başka bir şeyi bilmiyorum.
***

Gündemi bir kez daha değiştirdik. Şimdi sütle yatıp sütle kalkıyoruz. En değerli besin olan sütü de sonuçta “kaos” konumuna getirdik! Süt dağıtımı da sulanırdık, özcesi.

Oysa iyi niyetle başlamıştı: Öğrencilerine süt içme bilinci aşılama gerekliydi ve doğruydu. Önce bunu belirtelim, sonra da sözü kaos durumuna getirelim. Kaosu durup dururken kendimiz üretiyoruz. Art niyetli kimi sütü bozuklar çıkıyor iyi niyetli kampanyaya

taş koymayı sanki marifet sayıyorlar. Olan çocuklara ve ailelerine oluyor.

Maalesef işe önce Türk gibi başlıyor ancak nedense Alman gibi bitiremiyoruz. Oysa, istediğimiz Türk gibi başlamak, Alman gibi bitirip elimize yüzümüze bulaştırmamaktır.

Demek istediğimiz şudur;

İşe şevle zevkle, idealist bir yaklaşım içinde başlıyoruz, ancak ne yazık ki aynı güçle sonunu getiremiyoruz.

Süt dağıtımındaki talihsizliğin bir dizi olumsuz yansıması olacağı kuşkusuzdur.

Örneğin, sütten ağzı yananlar yoğurdu üfleyerek yiyecek. Bu da süte olan ilgiyi geri çekecektir. Çocuklar bir yana anne ve babalar da süte “ bir rahatsızlık yapacak mı? Diye şaşı gözlerle bakacaklardır. Maalesef atasözümüzde de yer almıştır;

“Ademoğlu çiğ süt emmiştir” ya da

“Ay bozmaz, süt kokmaz. Kokarsa ayran kokar, çünkü aslı süttür.”

Süt, bizim yaşamımızda yararlı besin olmanın dışında deyim, atasözü ve söylem bağlamında da sıkça karşımıza çıkar;

■ Sütten çıkmış ak kaşık

■ Süt kuzusu

■ Süt dişi

■ Kuş sütüyle beslemek

■ Süt dökmüş kediye dönmek
■ Sütle giren huy canla çıkar
■ Sütsüz koyun meleğen olur
■ Sütlü sürüden çıkarılmaz.

■ Dökülmüş sütün arkasından ağlanmaz ya da dökülmüş sütün davası olmaz.

■ Kimsenin etlisine sütlüsüne dokunmamak

■ Ağzı süt kokmak.

■ sütten kesilmek – sütkardeş – sütliman

– sütnine- sütanne – süt gibi- süt çalmak.

Hz Aişe, Peygamberimizin içilecek şeylerden en çok sütü sevdiğini bildiriyor.

■ Deve ve koyunun memelerinde süt bekletmeyin Kim böyle sütü bekletilmiş bir sağmal hayvan satın almışsa sağdıktan sonra muhayyerdir, dilerse kabul eder, dilerse bir sa’ miktarında kuru hurma da vererek iade eder.
■ Kim sütü memesinde bekletilmiş bir deve satın alırsa o üç gün muhayyerdir Şayed iade edecek olursa, hayvanla birlikte, sütü mislince veya sütunun iki mislince buğday da verir
■ Hz Peygamber’e su ile karıştırılmış bir miktar süt getirildi Resulüllah’ın sağ tarafında bir çöl arabı, sol tarafında ise Ebu Bekr bulunuyordu Hz Peygamber içtikten sonra çöl arabına verdi ve: “Sağa, sıra ile sağa ver!” buyurdu

■ İnek sütü kalbi kuvvetlendirir zekayı geliştirir
■ Şu üç ikram geri çevrilmez: Yer vermek,
güzel koku ve süt

■ Sembol ilminde süt ilmi temsil eder

■ İnek sütü şifa, yağı ilaçtır

■ Sütlü gıdalar hasta kalbini ferahlandırır

Süt içen hamilenin oğlu olursa kalbi temiz, kız olursa güzel olur

BİR DAMLA:

Çarşaf kalsın buruşuk,
Şayet bozuksa ütü.
Sütçü yakar yavruyu
Şayet bozuksa sütü.”

> Yeni Meram >Yazarlar > SÜT DAĞITIMI TALİHSİZLİĞİ YA DA YOĞURDU ÜFLEYEREK YEMEK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.