Torku Jelifest

Suriyelilere 2 milyon

  • Giriş Tarihi: 4.12.2014 10:53
  • Güncelleme Tarihi: 10:53
Suriyelilere 2 milyon

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle ülkesini terk ederek Türkiye’ye ¬sığınan mültecilerin sağlık giderleri sürekli artıyor. Suriyeliler için sadece Konya’da, son 10 ay içerisinde 2 milyon liraya yakın sağlık gideri harcandı.

Mutlu Akü

KONYA’ya gelen mülteci sayısı sürekli artıyor. Özellikle Suriyeli mülteci sayısında patlama yaşanıyor. Suriyeliler, neredeyse şehrin her mahallesine yayılırken, özellikle şehir merkezindeki birkaç mahallede yoğun olarak yaşıyor. Her yıl sayıları sürekli artan mülteciler ile ilgili önlemlerin alınıp-alınmayacağı vatandaşlar tarafından merak edilirken, Suriyeliler özellikle sağlık konusunda vatandaşların yararlandığı tüm imkanlardan eşit oranda faydalanıyor. Devlet hastanelerinde de son yıllarda Suriyeli sayında ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nden alınan bilgilere göre, son 6 ayda devlet hastanelerinde tedavi olan Suriyeli sayısının 25 bini geçtiği belirtiliyor. Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre ise, son 10 ayda hastane ve eczane gider masraflarının 2 milyon liraya yaklaştığı ifade ediliyor.

SAYI SÜREKLİ ARTIYOR

Geçtiğimiz aylarda Suriyeli mültecilerin özel hastanelerde ücretsiz yararlanması gündeme gelmiş, vatandaşlar bu duruma tepki göstermişti. Şuan itibari ile sadece, üniversite ve devlet hastaneleri ya da sınırdan, özel hastanelere sevk edilen Suriyelere ücretsiz sağlık hizmeti veriliyor. Bu uygulama sadece Suriyeliler için yapılıyor. Uygulamadan haberdar olan Iraklı mültecilerin de aynı hakkı devletten istediği ve devletin bu konuda bir çalışma içerisine girebileceği ifade ediliyor. Şehre sığınan Suriyeli sayısı arttıkça, sağlık giderleri de artıyor. Son olarak Konya’da kayıtlı Suriyeli sayısının 30 bini geçtiği ifade ediliyor.

3 AYDA 700 BİNİ GEÇTİ

Son 3 ayda Suriyeli mültecilerin eczane ve hastane giderleri 796 bin 157 TL’yi buldu. 10 aylık süre zarfında ise bu rakam 2 milyon TL’ye yaklaştı. 2014 yılı Mayıs ayında 5 bin 61, Haziran ayında 3 bin 611, Temmuz ayında 3 bin 982, Ağustos ayında 4 bin 663, Eylül ayında 5 bin 25, Ekim ayında ise 3 bin 11 Suriyeli Konya’daki devlet hastanelerinde, muayene ve tedavi oldu. Bulaşıcı hastalıklara karşı ise, ilgili devlet kurumlarının gerekli tedbirleri aldığı belirtildi. İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü’nde Suriyeli mülteci kayıt işlemlerinde yoğunluğun devam ettiği öğrenildi.

 

Salih KÖPRÜLÜ> Yeni Meram >Konya > Suriyelilere 2 milyon
HABER YORUMLARI