Ruşeym Torku

Sürat Körlüğüne Dikkat

  • Giriş Tarihi: 1.07.2013 14:16
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Sürat Körlüğüne Dikkat

Hızlı araç kullanan sürücülerin sürat körlüğüne kapılmasıyla görüş açısının daraldığı, asfaltın erimesiyle de bu durumun kaza riskini artırdığı bildirildi.

Why Note!?

Selçuk Üniversitesi Kazaları Araştırma Önleme ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, yaz aylarında trafiğe çıkan sürücülerin daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Aşırı sıcak ve havadaki nem oranının yüksek olduğu bu günlerde, sıvı ve tuz kaybı nedeniyle sürücülerde çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğini belirten Çelik, “Sürücü, dikkatinin her zaman dağılabileceğini aklından çıkarmamalıdır. Yazın sürücüler hava koşullarının daha iyi olduğunu düşünerek yüksek hız yapabiliyor. Ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının çoğunluğu yüksek hızdan kaynaklanıyor” dedi.

Uzun yolda sürücüleri bekleyen en büyük tehlikelerden birinin sürat körlüğü olduğuna dikkati çeken Çelik, bir süre yüksek hızda araç kullandıktan sonra, sürücüye hızın normal gelmeye başlayacağını hatırlattı.

Eriyen asfaltta aracın kontrolü daha çabuk kaybediliyor

Sürücünün, hızını düşürdüğünde sanki aracını durmuş gibi hissedebileceğini anlatan Çelik, şunları kaydetti:

“Sürücü, sürat körlüğüne kapılmışsa yüksek hız sonucunda yol ve çevresine yönelik görsel verileri algılamamaya başlar. Durmayı istediği zaman, hızı çok yüksek olduğundan başarılı olamaz. Özellikle yazın asfaltın erimesiyle birlikte bu durum daha kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir. Çok hızlı olan sürücü, asfaltın erimiş olmasıyla aracının kontrolünü daha çabuk kaybediyor. Asfaltın erimesiyle oluşan durum, araçların kaza yapması açısından büyük risktir. Önümüzdeki günlerde, sıcaklığın yükselmesine bağlı olarak asfaltta erimeler biraz daha fazla olabilir. Kazaları önlemek için yüksek hıza ve eriyen asfalta dikkat etmeliyiz.”

Çelik; sürücülere, sıcaklığın yüksek olduğu saatlerde gerekmedikçe tarafiğe çıkmamaları uyarısında bulundu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Sürat Körlüğüne Dikkat
HABER YORUMLARI