kapat
Ruşeym Torku

Süne İle Mücadele Eğitimi

  • Giriş Tarihi: 10.04.2013 14:56
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
Süne İle Mücadele Eğitimi

Konya’da, hububat sahalarına yüzde 100’e varan oranlarda zarar verebilen süne mücadelesi ile ilgili eğitim toplantısı düzenlendi.

Konya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantı Konya Ticaret Borsası’nda yapıldı. Toplantıya, Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Bilal Ünal, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Dr. Celal Yıldız, Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Süne Türkiye Koordinatörü Dr. Mümtaz Özkan, çok sayıda ziraatçı, çiftçi ve davetli katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Dr. Celal Yıldız, “Bundan yaklaşık 8-10 yıl önce süne mücadelesinde çok yoğun yıllar yaşadık. Ancak sonrasında alınan tedbirler neticesinde süne mücadelesinde belirli bir noktaya geldiğimizi görmekteyiz. Hiçbir zaman süne ile mücadelede bir rehavete düşülmemesi gerekir. Bunu ben birazcık itfaiyenin durumuna benzetiyorum. Yangının ne zaman nerede çıkacağı belli olmaz. Dolayısıyla biz sünede belirli bir seviyeye gelindi diye bunu göz ardı etme durumunda olmamamız gerekir. Her zaman için bu konuyla ilgili çalışmalarımızı en iyi şekilde sürdürmemiz gerekir” dedi.
Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Bilal Ünal ise, “İlimiz, ülkemizde üretilen hububat üretiminin yüzde 10’unu gerçekleştiriyor. Alan olarak da aynı. Yine Karaman ile Aksaray’ı da bu bölgenin içine dahil ettiğimiz zaman hububat yetiştiriciliği için en önemli bölgelerden birisi. Süne mücadelesi de hem verimi, hem kaliteyi etkileyen en önemli etkendir. Sünede bu bölge olarak biyolojik mücadele ile olsun, diğer etkenlerden dolayı olsun çiftçilerimizin az zarar görmesi, kazancı, gelir durumu onların daha kaliteli ürün elde etmesi sayesinde bizim gönül ve bedeni yorgunluğumuz gönül olarak bize bir ferahlama getiriyor” şeklinde konuştu.
Konuşmalarının ardından Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Süne Türkiye Koordinatörü Dr. Mümtaz Özkan, süne ve kımılın yapısı hakkında bilgi vererek süne ve kımıl ile mücadele yöntemlerini anlattı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Süne İle Mücadele Eğitimi
HABER YORUMLARI