Torku Jelifest

Süleyman Soylu’dan İstanbul için kayyum açıklaması: Söz konusu değil

  • Giriş Tarihi: 8.09.2019 11:36
  • Güncelleme Tarihi: 11:36
Süleyman Soylu’dan İstanbul için kayyum açıklaması: Söz konusu değil

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB'ye kayyum atanacak mı sorularına cevap verdi.

Mutlu Akü

Bakan Süleyman Soylu şunları söyledi: “İstanbul, haziran ayında bir karar verdi. Bu karar İstanbul’da belediye başkanı seçilme kararıdır. Bu hem demokratik hem de hukuki bir karardır. İstanbul seçmeninin oy vermesinin bir tek sebebi var; İBB yönetiminin bana vereceği hizmeti, organize et. Çöpümü topla, suyumu akıt, ulaşım imkanlarını sağla. Bir belediye bunun için seçilir. Bir belediye ülke yönetmek için seçilmez.

Türkiye politikalarına hevesli olabilirsiniz, hepimiz buralar aydan gelmedik. Bu milletin içinden geldik. Arkamızda büyük lobiler de yok. Bunu arzu da edebilirsiniz ama önce işinizi yapacaksınız.

Biz, Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerinin alınmasının terörle irtibatlı olmalarından dolayı olduğunu ifade ettim. Ben de İstanbul seçmeniyim, ben selam falan göndermedim. Terörist cenazelerine katılanlara, ben selam göndermedi. Hanımla da konuştum o da göndermemiş. Bütün bunlar bir belediye başkanının yapması gereken işlerin çok üstündedir. Ama bunu ben değil, seçmen değerlendirir.

Biz orada teröre karşı mücadele ortaya koyuyoruz. Ben İçişleri Bakanı olarak onlara destek veren kişiyi uyarmak hakkım. Milyonlarca insan bundan etkileniyor. Bu mücadele yapılırken de bu mücadelenin yapıldığı kesime moral verenlere de söz söyleme hakkımız olsun.

CHP’lilere söylemek istiyorum: Atatürk’ün fotoğrafını veriyorsunuz, bununla neyi ifade etmeye, neyi örtmeye çalışıyorsunuz? Aklınıza burada neler oluyor? Hiç mi aklınıza gelmedi.

İstanbul ve Ankara için kayyum söz konusu değil. Terörü destekliyorsanız, teröre yardım ve yataklık yapıyorsanız, terörle irtibatınız varsa elbette devlet burada gereğini ortaya koyar. Ama ne İstanbul ne Ankara için böyle bir değerlendirmemiz söz konusu değil. Diyarbakır, Mardin ve Van’ı kurtarabilmek için bunu çarpıtıyorlar. Bunu sulandırmaya çalışan bir değerlendirmedir.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > Süleyman Soylu’dan İstanbul için kayyum açıklaması: Söz konusu değil
HABER YORUMLARI