YAZARLAR

Yeni meram’ın Perşembe günkü manşetine atılan başlık hem çok anlamlı hem de ahde vefa anlamında ince bir ayardı;

“Faruk Sükan’a yer bulunmadı”

Hemen bir giriş yapmalıyım;

Faruk Sükan’ın yeri gönüllerimizdedir.

Gazetemizin genç ve başarılı editörlerinin mesleksel yeti bağlamındaki ustalıklarını ortaya koyan manşet başlığı içerik olarak da çoklu bir çağrışımın örneğiydi.

Haber, kimi kez “başlıktır”; başlıkla başlar ve başlıkla sonlanır. Teoride başlık için “haberin özetidir.” nitelemesi yapan iletişimci sayısı da az değildir. Başlığını okuyup içerini anlarsanız ya da sürpriz bir içerikle karşı karşıya gelirseniz yazım tekniği bakımından bu haber başarılıdır; az sözcükle çok şey ifade etmek. Manşet’in alt başlığı, ana başlığı tamamlamaktadır;

“Yıkılıp yeniden yapılacak olan Numune hastanesi Projesi kapsamında Dr. Faruk Sükan Doğum ve çocuk Hastanesine taşınacak yer bulunamadı.”

Kaygım o değil, nasıl olsa bir yer bulunacaktır. Ama Faruk Ağabeyin Konya ve yurda yararlarını dile getirecek en iyi, en doğru yerin bulunması önemlidir.

Geçmiş Hükümetler çok yerinde bir ahde vefa örneği gösterdiler,

Sağlık Bakanlığı yapanların adları sağlık kuruluşlarına verilmesi kararı! Örneğin,

Dr. Faruk Sükan’ın Konya doğum ve çocuk

hastanesine yine önemli hizmetleri olan

Dr. Vefa Tanır’ın Ilgın Devlet Hastanesine verilmesi gibi…

Dr. Sükan’ın özgeçmişinden kısa ayrıntı;

Dr. Faruk Sükan,1921 yılında Karaman’ın doğdu; Konya Lisesi’nden mezun oldu.

İstanbul tıp fakültesinden mezun mezun oldu, Paris’te iç hastalıkları İhtisası) Ereğli Belediye Başkanlığı yaptı;

Milletvekili seçildi Avrupa Konseyinde bizi temsil etti. İçişleri, Sağlık, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı oldu.1961’den 12 Eylül 1980’e kadar 5 dönem Konya Milletvekili seçilen Sükan, siyasal yaşamın en uzun süre Bakanlık yapan da bir devlet adamıdır.

Gazetecilik yaşamımın gönül defterimde, sevecen, sıcak, iş bilen ve bitiren, güvenilir, çalışkan, nice kişilerin fotoğrafları vardır, bunlardan, biri de Faruk Sükan’a aittir. İç İşleri Bakanı iken, trafik polislerinin plakalı araçlara selam durdukları O, altın çağ; Sükan, Dağdaş ve Kalaycıoğlu dönemi!

Bakanlıkları döneminde yurt gezilerine TRT ve AA adına beni çağırır haberlerini basına yansıtma görev üstlenirdim.

İç İşleri Bakanlığı dönemlerinde “zehir hafiye” olarak nitelendirilmiş “ komünistleri nefes alıp verişlerinden tanırım” nitelemesi yankı yaratmış, günlerce tartışılmıştı.

Konya’nın sorunlarıyla yakından ilgiliydi. Bizzat tanığı olduğum bir telefon konuşması; Karşıdaki muhatap, sanırım sorunu öteleyen üst düzey bürokrattı. Faruk Ağabey, yapı olarak munis, sevecen kişilikteydi, birden bire aslanlar gibi kükremeye başlamıştı;

Ben bir iş için iki defa telefon eden Bakanlardan değilim!”

Bürokrat durumu algılamış ve sorunu en kısa sürede çözüme kavuşturmuştu.

Siyasetçi ve yöneticiler gerektiğinde, masaya yumruğunu vurmasını bilecektir.

Bir başka anı; Kardeşi Suavi Sükan’ ın Ereğli’deki cenaze törenine katılan binlerce kişiden biriydim. Kardeş acısı yüreğine mıh gibi saplanmış, gözyaşları pınara dönmüştü. Yaşlı gözlerle bana yaklaşmış ve son derece duygulandığım bir yaklaşımda bulunmuştu;

“Kardeşimi kaybettim, kardeşim sensin”

EşimleTrafik kazası geçirdiğimizde kalkıp Ankara’dan ziyarete geldiğini ve yatağımın baş ucunda kahvesini yudumladığını bugün gibi anımsıyor bu fotoğrafı vefa çiçekleriyle süslü albümün başındaki yere oturtuyorum. Demirel Başbakan iken “doktor “ diye hitap Sükan olmadan kahvaltıya oturmazdı.

BİR DAMLA:

İyilerin arkasında bir tahta kapı kapanırsa, önünde bir altın kapı açılır.

> Yeni Meram >Yazarlar > SÜKAN’IN YERİ; GÖNÜLLERDEDİR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.