Torku Jelifest

Suikast anında Putin’in izlediği oyun dikkat çekti

  • Giriş Tarihi: 20.12.2016 7:00
  • Güncelleme Tarihi: 7:01
Suikast anında Putin’in izlediği oyun dikkat çekti

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov suikast sonucu hayatını kaybederken, saldırının düzenlendiği esnada Rusya Devlet Başkanı Putin'in katıldığı program dikkati çekti.

Moskova’da bir tiyatro oyununu izlemek üzere yola çıkan Putin’in 19. yüzyılın başında Rusya’nın İran büyükelçisi olan Griboyedov’la ilgili bir gösteriye katılacağı öğrenildi.

Ankara’daki Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikast sonucu yaşamını yitirmeden hemen önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Moskova’da bir tiyatro oyununu izlemek üzere yola çıkmıştı. Bu tiyatro oyununun yazarı, 19. yüzyılın başında Rusya’nın İran büyükelçisi olan Aleksandr Griboyedov’du.

1829’daki bir diplomatik kriz sırasında elçiliği basan bir grup öfkeli İranlı, Rus büyükelçiyi öldürmüştü. Rus kaynaklar elçilik baskınının arkasında İngiliz ajanların olduğunu iddia etmişti.

Bu tiyatro oyununun yazarı, 19. yüzyılın başında Rusya’nın İran büyükelçisi olan Aleksandr Griboyedov’du.

Bu ilginç tesadüfe, Financial Times’ın Moskova muhabiri Max Seddon dikkat çekti. Seddon’ın tweet’i yüzlerce kez paylaşıldı.> Yeni Meram >Güncel > Suikast anında Putin’in izlediği oyun dikkat çekti
HABER YORUMLARI