kapat
Ruşeym Torku

SÜ’de Nevruz Coşkusu

  • Giriş Tarihi: 22.03.2014 9:50
  • Güncelleme Tarihi: 23:24
SÜ’de Nevruz Coşkusu

Nevruz Bayramı Selçuk Üniversitesi’nde kutlandı. Büyük bir coşkunun yaşandığı kutlamalara katılan Vali Muammer Erol ile Rektör Hakkı Gökbel, yumurta tokuşturdu, örste demir dövdü.

SELÇUK Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Nevruz Bayramı Şenlikleri’ coşkuyla kutlandı. Konya Valisi Muammer Erol ve Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, düzenlenen kutlamada, yumurta tokuşturup, örste demir dövdü; ardından da katılımcılara kendi elleriyle geleneksel kavurma-pilav ikram etti. Protokol üyeleri ve katılımcılar geleneksel nevruz ateşinden atladı.

Alaeddin Keykubat Kampüsünde gerçekleştirilen etkinliğe Konya Valisi Muammer Erol, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Mustafa Çıpan, dekanlar, müdürler, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenciler katıldı.

“NEVRUZ ORTAK KÜLTÜRÜMÜZÜ”

Nevruzun sadece baharın gelişinin habercisi olmadığını vurgulayan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin coşkuyla kutlandığı bir gün olan Nevruz, bugüne kadar nesilden nesile aktarılarak günümüzü kadar ulaşmış önemli bir kültürel öğemizdir. Bu nedenle bugün bizim için sadece tabiatın doğuşu değil, ortak kültürümüzü paylaştığımız, bağlılığımızı pekiştiren ve buna fırsat tanıyan bir gündür. Anadolu’dan Kafkaslar’a, Orta Doğu’dan Tibet’e kadar geniş bir coğrafyada binlerce yıldan bu yana kutlanan Nevruz’un kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi pekiştirecek bir gün olmasını temenni ediyorum.” dedi.

SÜHOT’TAN KARADENİZ ŞOVU

Ardından Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı mini bir konser verdi.

Etkinliğe Nevruz’un anlamına uygun olarak birbirinden renkli kıyafetleriyle katılan

Selçuk Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu ise 50 kişiden oluşan dansçılarıyla

Trabzon yöresine ait oyun sahneledi. Selçuk Üniversitesine eğitim görmek için çeşitli ülkelerden gelen öğrencilerden oluşan Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları Grubu da kendi ülkelerinin yöresel kıyafetleriyle oyunlarını sergiledi.

YUMURTA TOKUŞTURDULAR

Daha sonra geleneksel nevruz ateşi yakıldı. Rektör Prof. Dr. Gökbel, akademisyenler ve öğrenciler nevruz ateşinin üzerinden teker teker atlayarak baharın gelişini kutladı. Vali Güler ve Rektör Prof. Dr. Gökbel nevruz geleneği olan yumurta tokuşturarak örste demir dövdü. Son olarak Vali Erol ve Rektör Gökbel, etkinliğe katılanlara kendi elleri ile kavurma pilav ikram etti.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > SÜ’de Nevruz Coşkusu
HABER YORUMLARI