kapat
Ruşeym Torku

Su Sıkıntısı Çıkabilir

  • Giriş Tarihi: 9.05.2013 16:27
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
Su Sıkıntısı Çıkabilir

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından ‘Su Yönetimi ve Politikaları Paneli’ gerçekleştirildi.

Panele Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Handan Gülce, KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8’inci Bölge Müdürü Mustafa Sungur, Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bilgehan Nas, KOP İdaresi Başkanlığı’ndan Mevlüt Pınar Kara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Konya İl Müdürlüğü yetkilileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

SU YÖNETİMİ KRİTERLERİ ELE ALINDI

Panelin açılış konuşmasını yapan Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bilgehan Nas, “Ülkemizde suyun havza esaslı yönetimini, katılımcı ve bütünleşik havza yönetimi anlayışı ile planlayarak, su kaynaklarımızın korunması ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasına ilişkin politikaları oluşturmak üzere kurulan Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği uyum sürecinde çevre konusunda ülkemizin su yönetimi kriterlerini sağlamak için ardı ardına projeler üretmektedir. Bugün de burada sizlere bu projeler ve politikalar hakkında bilgi verilecek” dedi.

“ÜLKEMİZ SU ZENGİNİ DEĞİL”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, “Su yönetimi konusunda üniversiteler, kamu ve özel kuruluşlar birbirleriyle uyum içinde çalışmalıdır. Üniversiteler ülkemizdeki gerçek sorunların ne olduğu konusunda ve çözümünde hem kamu kurumlarını hem de özel kuruluşları yönlendirmeli, kamu ve özel kuruluşlar da ilgilendikleri alanlardaki gelişmeleri takip etmek ve akademik anlamda bilgi almak için üniversitelerden faydalanmalıdır. Ancak bu şekilde ülkemizdeki su yönetimi için bir yön haritaları çizilebilir. Ülkemiz su zengini bir ülke olmadığından su yönetimi ve politikası konusu hayati bir öneme sahiptir. Su yönetimi konusundaki gerekli düzenleme ve çalışmalara hassasiyet göstermezsek nüfusumuz 112 milyona ulaştığında artık su problemi yaşayan bir ülke olabiliriz” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Su Sıkıntısı Çıkabilir
HABER YORUMLARI