Torku Jelifest

Su kaynaklarımız yok ediliyor

  • Giriş Tarihi: 22.03.2016 11:56
  • Güncelleme Tarihi: 11:56
Su kaynaklarımız yok ediliyor

Dünya Su Günü dolayısıyla basın açıklaması yapan Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, israfa karşı su tasarrufu mücadelesinin sonuna kadar süreceğini duyurdu.

Mutlu Akü

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. İlk kez 1992’de Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda önerilen Dünya Su Günü’nün, gerek BM üyelerinin, gerekse diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanması amacıyla ilan edildiğini belirten Uzbaş, küresel iklim değişikliğine bağlı kuraklığın yaşandığı ülkeler arasında yer alan ülkemizin, sanıldığı gibi su zengini bir ülke olmadığına dikkat çekti.
KONTROLSÜZ DEJARJ SU KAYNAKLARINI YOK EDİYOR
Su zengini bir coğrafyada kişi başına düşen yıllık su miktarının 8 bin ile 10 bin metreküp olduğuna işaret eden Uzbaş, “Oysaki ülkemizde bu değer bin 700 metreküp civarındadır. Maalesef bu kadar sınırlı suyu olan genelde ülkemizde ve özelde şehrimizde kaynaklarımız toplumsal gereksinimleri iyi analiz edilmemiş bir yaklaşımla kullanılmakta ve kirletilmektedir. Su kirliliklerinin ana sebeplerinden olan fabrika atıklarının bazı bölgelerde doğrudan yeraltısuyuna veya yüzey suyuna arıtılmadan deşarj edilmemesi gerekir. Hiçbir kontrol yapılmaksızın yapılan bu tür deşarjlar, birinci sınıf su kalitesine sahip yeraltı suyu akiferlerinin kirletilerek elden çıkarılmasına neden olmaktadır” dedi.
TARIMSAL ALANDA TASARRUF BÜYÜK SORUMLULUK
Öte yandan tarımda uygulanan vahşi sulamanın hala önemli bir sorun olarak devam ettiğini vurgulayan Uzbaş, “Tarımla ilgilenen vatandaşlarımızın biran önce aşırı su sarfiyatından vazgeçmesi ve ileri sulama sistemlerine geçmesi gerekmektedir. Hatta su kıtlığı çekilen bölgelerde bu uygulama zorunluluk arz ettiği için vatandaşlarımız daha hassas davranmalıdırlar. Esas su tasarrufu tarımda yapılırsa, ciddi bir karşılığı olacaktır. Modern sulama teknikleri su tasarrufunun yanı sıra ürünü ve toprağı da koruyacaktır” diye konuştu.
KOSKİ ÇOCUKLARA TASARRUF BİLİNCİ KAZANDIRIYOR
Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü olarak su tasarruf bilincinin aktarılmasına yönelik çeşitli kültürel, sosyal ve sanatsal çalışmalar yapıldığını dile getirerek sözlerine devam eden Uzbaş, “Genel Müdürlüğümüze bağlı birimler, başta çocuklar olmak üzere şehrimizde bulunan her ferdi su tasarrufu konusunda bilinçlendirmeye devam ediyor. ‘Ağaç yaşken eğilir’ diyerek, gerek KOSKİ Mavi Bayrağı Projemizle ve gerek hazırladığımız yayınlarımızla geleceğimizin teminatı çocuklarımıza suyun önemini aktarıyoruz. Üç ayda bir yayınlanan Çocuksu dergisi, su tasarrufunu konu alan tiyatro oyunlarımız, uzun ve kısa metrajlı filmlerimiz, kitaplarımız, çocuksu.org.tr sitemiz ve broşür dağıtım çalışmalarımız ile susuzluğun yalnız bugünün değil, geleceğimizin sorunu olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Havayı, toprağı, suyu temiz kullanmak tüm insanların sorumluluğundadır. Dünyamızı temiz tutmak ve kaynaklarımızı akılcı, verimli ve gelecek nesilleri düşünerek kullanmak için sonuna kadar mücadele vereceğiz” ifadelerini kullandı.> Yeni Meram >Konya > Su kaynaklarımız yok ediliyor
HABER YORUMLARI