Ruşeym Torku

Su Kaynakları Verimli Kullanılmalı

  • Giriş Tarihi: 6.06.2013 16:08
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Su Kaynakları Verimli Kullanılmalı

Atık su Arıtımı ve Yeniden Kullanımı Çalıştayı Sonuç Bildirgesi açıklandı.

KOSKİ Genel Müdürlüğü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından organize edilen, Alman Akademik Değişim Kurumu tarafından EXCEED Projesi kapsamında desteklenen, Atıksu Arıtımı ve Yeniden Kullanımı Çalıştayı tamamlandı

Merkez Bera Otel’de 10 oturumda, 28 sunumla ülkemizden ve 6 değişik ülkeden bilim insanlarının çalışmalarının sunulduğu Uluslararası Atıksu Arıtımı ve Yeniden Kullanımı Çalıştayı tamamlandı. 3 gün süren çalıştayın sonunda Sonuç Bildirgesi açıklandı. Atıksu Arıtımı ve Yeniden Kullanımı Çalıştayı Sonuç Bildirgesi’nde açıklamalar dikkat çekti.

Sonuçlara göre, mevcut su kaynaklarının daha etkili ve verimli şekilde kullanılması gereği belirtildi.

Yağmur suyu ve atık suların ayrı hatlarda toplanarak mümkün olduğunca geri dönüşüm, yeniden kullanım uygulamalarının gerçekleştirilmesinin yararlı olacağı görüşü savunulurken, tarımsal sulamada kaçak yeraltı suyu kullanımının önüne geçilerek, alternatif su kaynaklarının belirlenmesi gereği dile getirildi.

Çalıştayda elde edilen sonuçlardan bir diğeri de endüstriyel atık suların yeniden kullanımının artırılması. Türkiye’deki su ve atık su yönetimi ile ilgili kurumların tek bir çatı altında toplanması gerektiğine dikkat çekildi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Su Kaynakları Verimli Kullanılmalı
HABER YORUMLARI