Ruşeym Torku

SÜ Girişimcilik Endeksinde 11. Sırada

  • Giriş Tarihi: 23.07.2013 13:17
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
SÜ Girişimcilik Endeksinde 11. Sırada

TÜBİTAK’ın En Girişimci ve Yenilikçi 50 Üniversite sıralamasında 11’inci sırada bulunan Selçuk Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Gökbel, bunun şehir ve üniversitenin ortak başarısı olduğunu söyledi.

Why Note!?

TÜRKİYE Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu tarafından hazırlanan üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı ‘En Girişimci ve Yenilikçi 50 Üniversite’ arasında Selçuk Üniversitesi’nin 11’inci sırada yer almasını değerlendiren Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “İlk 10 sıraya sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de yer alan üniversitelerin girebildiği derecelendirmede Selçuk Üniversitesi’nin Anadolu’dan yer alan ilk üniversite, Konya’nın ise Anadolu’dan sıralamaya giren ilk şehir olması üniversite-sanayi alanındaki işbirliğinin ilerlediğini gösteren sevindirici bir gelişmedir. Bu başarı şehir ve üniversite arasındaki girişimcilik ve yenilikçilik unsurlarının birlikte geliştiğini gösteren somut bir gösterge, ortak bir başarıdır” dedi.

Rektör Prof. Dr. Gökbel, yaptığı yazılı açıklamada Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 23 ayrı göstergeye göre oluşturulan endeksin üniversitelerin bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliğini, patent ve lisansları olup olmadığını, yenilikçilik ve girişimcilik kültürlerini, ekonomik katkı ve ticarileşme gibi temel özelliklerinin masaya yatırıldığına dikkat çekti. Rektör Prof. Dr. Gökbel, “Endeks hazırlanırken öğretim üyesi sayısı 50’nin altına olan üniversiteleri sıralamaya dahil edilmedi. Bu yıl 136 üniversite arasından ilk 50 üniversite seçildi” diye konuştu.

ANADOLU’DAN İLK ÜNİVERSİTE

Rektör Gökbel, “Derecelendirme sonunda ilk 10’a sırasıyla Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Özyeğin Üniversitesi, Koç Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi girdi. Geçtiğimiz yıl, aynı endekste 16. sırada yer alan Selçuk Üniversitesi, bu yılki sıralamada 5 basamak birden yükselerek 11’inci sıraya yerleşti. Selçuk Üniversitesi, endekste Gazi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve On dokuz Mayıs Üniversitesi gibi birçok köklü üniversiteyi geride bıraktı” şeklinde konuştu. İlk 10 sıraya sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de yer alan üniversitelerin yerleştiği endekse Selçuk Üniversitesi’nin Anadolu’dan giren ilk üniversite olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Gökbel, “Sıralamada devlet üniversiteleri göz önüne alındığında Selçuk Üniversitesi’nin 6’ncı sırada yer aldığı görülüyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl aynı endekste 16’ıncı sıradaydık. Selçuk Üniversitesi’nin Anadolu’dan yer alan ilk üniversite, Konya’nın ise Anadolu’dan sıralamaya giren ilk şehir olması üniversite-sanayi alanındaki işbirliğinin ilerlediğini gösteren sevindirici bir gelişme. Bu başarı şehir ve üniversite arasındaki girişimcilik ve yenilikçilik unsurlarının birlikte geliştiğini gösteren somut bir gösterge, ortak bir başarıdır. Gerek Selçuk Üniversitesi gerekse Konya’nın, önümüzdeki yıllarda bu grafiği çok daha yukarı taşıyabilecek potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > SÜ Girişimcilik Endeksinde 11. Sırada
HABER YORUMLARI