YAZARLAR

Basitçe tanımlarsak stres; Ruhumuzda 5 duyu yolu ile algıladığımız izlenimler şeklinde sıkıntı, öfke, daralma yaratan , bunaltan; bedenimize ise acı, ağrı, hareket kısıtlılığı yaratan harici etkenler diyebiliriz.

Birincisine emosyonel- duygusal stresler deriz ki; bir anahtarı olmadığından kapatamadığımız, aklımıza geldikçe aynı etkiyi yapan ve vücudun zararına olarak birçok hormonal olayı başlatandır. Beyinde özel bir sahadan algılanır . Fiziki stresler ise çarpma, burkulma, kırık, deri bütünlüğünün bozulması vücudun herhangi bir bölgesine gelip o bölgenin tabi çalışmasını bozan veya kısıtlayan etkenlerin yarattığı duruma denir. Bizi en çok hırpalayan duygusal streslerdir. Fiziksel stresler yaranın iyileşmesi ile geçer. 10 sene önce geçirdiğimiz kırık iyileşmiş ve siz unutmuşunuzdur bile. Keza doktorun yıllar önce cildinize koyduğu dikişin izleri olsa bile sizi acıtmaz. Ama dostunuzun size uygunsuz davranışı, vefasızlığı yıllarca içinizden çıkmaz işte bu emosyonel yani duygusal strestir.

Gece bir kısmı uykuda kapansa da 5 duyu özellikle gündüz kapatamadığınızdan istemsiz olarak bu stres yapıcılar algılanır. ’ın en büyük lutüflarından sadece birisidir ve bu “geceyi sizin için bir dinlenme olarak gündüzün üzerine çekeriz” diye ayeti kerimede de bildirilmiştir.) Duygusal stres geçmişte bile olsa beynimizde iz bırakmış ölümler, sevdiğimize kavuşamama, ayrılıklar, iflas gibi kaçınılamayan sonuçlar, hep mantığımzca “olmaması gerekirdi” dediğimiz olaylar ve pişmanlıklar gibi izlerdir . Sevdiğini vakitsiz ve zamansız kaybetmeler yanında bugünkü hayat şartları da , hava kirliliği gibi önlenebilir olmasına rağmen her nedense önlenemeyen bir sürü negatif ve yıkıcı etken insan denilen hassas, nazik, duygusal “yaratılan”ı etkiler. Bu ruhsal 5 duyu ile otomatik stresleri algılayan insan bunları eve taşır , alkol ve sigaraya sığınıp teselli vermeyeceğini, sağlığına en büyük kötülüğü yaptığını bile bile kendini uyuşturur bazen de trafik magandalığına soyunur, genç ise motorla sürat yapar. Kural tanımamazlık altında topluma ve bu etkenlere isyan vardır, böylece o şahısta etrafa stres saçmaya başlar. Tabiî ki bu zincirleme olaylara sebep olabilir

Şimdi bize düşen; karşılaştığımız her vatandaşımızın da her kardeşimizin de; mevki ve yeri, kazanç seviyesi ne olursa olsun bir sıkıntı bir duygusal stres altında olabileceğini düşünmek ve bir de bizim ona stres yükleme hakkımız olmadığını hatırımızdan çıkarmamaktır. toplumda hangi mevki ve makamda olursak olalım karşımızdakinin de bir insan olduğunu, sakin bile görünse bir sürü stresin altında olabileceğini unutmayalım. Kelimenin tam anlamıyla “kendimize davranılmasını istemediğimiz gibi de başkalarına veya örnek olmak üzere çok daha iyi davranmalıyız” ki toplumumuz huzur bulsun. 33 yıldır yaşadığım Konya’da küçükten büyüğe istemeden de olsa kırdığım üzdüğüm insanlar olmuşsa hepsinden affımı dilerim. Hepinize sevgi ve saygılar.

> Yeni Meram >Yazarlar > Stres
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.