Ruşeym Torku

STK’lardan Sağduyu Çağrısı

  • Giriş Tarihi: 5.06.2013 14:50
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
STK’lardan Sağduyu Çağrısı

Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, toplumu kutuplaştırmak isteyen, gerilim ve çatışma ortamlarından beslenen bir takım odakların fark edilerek tuzaklarına düşülmemesini istedi.

Why Note!?

Taksim Gezi Parkındaki protestolar ile tırmanan ve ülke gündemine oturan olaylarla ilgili Konya’daki 100 sivil toplum örgütü adına basın toplantısı düzenleyen Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, sağduyu çağrısında bulundu. Selvi, Taksim’den başlayarak ülkenin farklı noktalarına yayılan olayları ibret ve kaygı ile izlediklerini belirterek, “Şiddet içermeyen, kişileri hedef almayan, yıkıcı olmayan ve toplumsal sorunları çözmeye dönük her türlü görüşün açıklanması bir haktır. Ve yine demokratik haklarını kullanmak isteyen kitlelere karşı güvenlik kuvvetlerinin orantısız güç kullanımından kaçınmasını savunmak da aynı oranda bir gerekliliktir. Bu nedenle hak arama ve görüş açıklamaya dönük girişimler yapıcı ve problem çözücü olmalı, güvenlik güçleri kitlesel eylemlere müdahalede son derece dikkatli davranmalı ve mümkün olan en düşük seviyede yine çözüm amaçlı olmalı” dedi.
Sandıkta elde edilemeyen başarının, milletin sağduyusunda karşılık bulamayanların sokak darbesi yapma girişimlerinin doğru olmadığını, bu tür antidemokratik tavırlara prim verilmemesi gerektiğini kaydeden Selvi, “Toplumu kutuplaştırmak isteyen, gerilim ve çatışma ortamından beslenen bir takım ulusal ve uluslar arası odaklar fark edilmeli, tuzaklarına düşülmemelidir. Kaos ortamını fırsat bilerek kirli emellerini milletimize dayatmak isteyenlerin oyunlarına gelinmemeli, demokratik ve özgürlük ortamının en geniş şekilde kullanıldığı, yönetişimin egemen olduğu bir iklimi inşa etmeliyiz” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > STK’lardan Sağduyu Çağrısı
HABER YORUMLARI