Torku Jelifest

Söz Çocuk 23 Nisanı Kutladı

  • Giriş Tarihi: 22.04.2016 13:46
  • Güncelleme Tarihi: 13:46
Söz Çocuk 23 Nisanı Kutladı

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü’nün gönüllü hareketi ‘Söz Çocuk’, bu kez ‘Sokak Çocuğu Değil; Çocuk’sloganıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında sokaktaki çocukların bayramını kutlayan bir etkinlik düzenleyen ve bunu görüntüleyerek viral videoya dönüştüren ‘Söz Çocuk’ bu projesini The Mediatix ile birlikte hayata geçirildi. Çocukları mutlu etmek için söz veren ve sözünü tutan gönüllü bir manevi destek projesi olarak Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu Aydın ve öğrencileri tarafından hayata geçirilen ‘Söz Çocuk’, çocuklar için başta doğru sosyalleşme modelleri oluşturmak üzerine ve daha birçok konuda gerçekleştirdiği projelerine bir yenisini daha ekledi.

“YÜZLERİNDE BİR TEBESSÜM GÖRMEYİ HAYAL ETTİK”

Projenin yürütücüsü Doç. Dr. Aydın, “‘Sokak çocuğu değil; çocuk’ söylemiyle bu projeyi hayata geçirirken sokaklarda çalışmak zorunda kalan çocukların yüzünde bir tebessüm görmeyi hayal ettik ve tüm dünya çocuklarına ithaf ettik. 23 Nisan çocuk bayramı ve bu hafta kapsamında neredeyse tüm okullarda çocuklar için çeşitli etkinlikler ve kutlamalar gerçekleştiriliyor. Oysa sokaklarda çalışmak zorunda kalan çocuklar da çocuk ancak ne onlar ne de bizler bunun farkındayız. Çocuk bayramını üstlerine bile alınmıyorlar. Ailelerinin, çevrelerinin ya da şartların zorlamasıyla para kazanmak zorunda kalan bu çocukları adeta sokak lambası gibi ‘sokak çocuğu’ olarak nitelendiriyoruz ve buna o kadar alıştık ki onları artık çocuk olarak görmüyoruz. Başkaları tarafından değil kötü muamele görmek, yok sayılmak dahi bu çocuklar için geleceğe dair büyük çıkmazlar anlamına geliyor. Bu arada, sokaklarda çalışan çocuklardan satın alma yaparak onları bu faaliyete teşvik etmeye kesinlikle karşıyız. Ancak onların çocuk olduğunu unutmayarak yok saymamak ve olumsuz davranışlarda bulunmamak elimizden gelen basit ve önemli düzeyde yapıcı katkılar. Bu konudaki farkındalığa katkıda bulunmak ve sokaklarda çalışan çocukların bayramını kutlamak için söz verdik ve sözümüzü tuttuk. Projenin gerçekleşmesinde muazzam destekleri ve konuya duyarlılıklarından ötürü The Mediatix’e ve Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü öğrencilerine şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Etkinlik çerçevesinde sokaklarda çalışan çocuklarla duygular paylaşıldı, balonlar, şarkılar ve pamuk şekerler eşliğinde sürpriz kutlamalar yapıldı. Ayrıca etkinlikler viral videoya dönüştürülerek ölümsüzleştirildi.> Yeni Meram >Konya > Söz Çocuk 23 Nisanı Kutladı
HABER YORUMLARI