Ruşeym Torku

Sorgun’dan Darbe Açıklaması

  • Giriş Tarihi: 5.07.2013 17:37
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Sorgun’dan Darbe Açıklaması

Mısır’da ordunun yönetime el koyması ve anayasanın askıya alınması üzerine Adalet ve Kalkınma Partisi Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun’dan yazılı bir açıklama geldi.

Why Note!?

Yaşananları kaygı ile izlediklerini dile getiren İl Başkanı Ahmet Sorgun, “Bir yıl gibi kısa bir süre önce halkın büyük çoğunluğunun desteğini alan bir anayasa kabul edildi. Bu anayasa maalesef şu an askıya alınmış durumda. Yine halk tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanına karşı fiili bir darbe yapıldı. Bunu, demokrasiye inanan insanlar olarak kabul etmek mümkün değildir. Zira demokrasi standartları açısından hiçbir askeri bir darbe, normal veya meşru görülemez. Dolayısıyla her şeyden önce bu darbe, doğrudan doğruya Mısır halkına karşı yapılmıştır” dedi.

Daha önce yine Mısır’da 1990’larda Cezayir ve Tunus’ta da çok büyük karışıklıkların ortaya çıktığını hatırlatan AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, şu ana kadar birçok ülkeden kayda değer bir açıklamanın gelmemesini ise manidar bulduğunu söyledi. Sorgun; “Ağızlarını her açtıklarında demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerden söz eden ülkelerden hemen hemen kayda değer hiçbir sesin çıkmaması, sanki böyle bir darbe bekleniyormuş gibi bir izlenim veriyor bize. Eğer bir Arap Baharı’ndan ve demokrasi standartlarının yükselmesinden bahsediliyorsa seçimle iş başına gelen hükümetleri ve anayasaları ön planda tutmaları gerekiyordu. Fakat maalesef az önce de ifade ettiğim gibi batılı devletlerin tavrı veya tavırsızlığı manidardır” ifadelerini kullandı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Sorgun’dan Darbe Açıklaması
HABER YORUMLARI