YAZARLAR

Son sultan-Baha Durmaz-Yeni Meram Gazetesi

Osmanlı Devleti içerisinde en şanssız aynı zaman da en zor padişahlık görevi II. Abdülhamid’e düşecekti. Dedeleri, Balkanlarda, Ortadoğu’da, Mezopotamya’da ve Avrupa’da birçok sefer yapmışken kendisi ne yazık ki ülkesinin içinde bulunduğu durumdan ne kadar az zararla çıkabileceğini düşünüyordu.

Tahtta çıkış sürecinde amcası Abdülaziz’in katledilmesi, darbecilerin devleti tamamen kontrol etmesi gibi durumlar yaşanırken ekonomik ve siyasi anlamda da yıpranmış devletin tam da bu sırada başına geçmiş olması büyük şanssızlıktı. Tahtta geçişinden kısa bir süre sonra özellikle darbecilerin en kritik ismi olan Mithat Paşa’nın hastalıklı düşüncelerinden dolayı devlet kendini 93 harbinde bulacaktı. Osmanlı Devleti’nin 93 harbinde büyük yara alması, kan kaybetmesinin sonucunda padişah, meclis faaliyetlerini durdurarak, tahttan indirileceği sürece kadar tek başına, mutlakiyetçi bir anlayış ile devleti mevcut durumundan daha iyi bir hale taşımaya çalışacaktı. Nitekim otoriteyi tek başına sağlayan Sultan Abdülhamid, ülkenin eğitim, sosyal, kültürel, bayındırlık gibi alanlarda gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur. Güçlü Avrupalı devletlere karşı tipik bir denge politikasına girişmiş adeta onları birbirine kırdırmıştır. Bir bakıma ileride kurulacak olan Türkiye Cumhuriyetinin ve kadrolarının temelini de atmış oldu. Hükümdarlık sürecinde, Filistin meselesi, Balkan bunalımı, Rusların Panslavizm politikası ve İngilizlerin gizli emellerine karşı çok sayıda manevra yapmıştır. Örneğin İngilizlerin uzun süre başlarına musallat olan ayrılıkçı İrlandalıların, Sultan tarafından harekete geçirildiği bilinmekte.

Döneminde daha çok ümmetçi bir politika benimseyen Abdülhamid Han, tahttan indirilmeden önce benden sonra devleti on sene yönetsinler bir asır saysınlar diyerek, Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu durumu ve yerine geçecek olan cuntacıların aslında ne kadar donanımsız olduğunu vurgulamıştır. 31 Mart olayı yaşandıktan sonra devlet, Balkan savaşları, Dünya Savaşı derken tarih sahnesinden çekilmiştir. Yaptığı birçok eser ile Osmanlı Devleti’nin en zeki, en donanımlı padişahlarından biri olan Türk Hakanı, Abdülhamid Hanı rahmetle ve minnetle anıyoruz…

> Yeni Meram >Yazarlar > Son sultan
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.