kapat
Ruşeym Torku

Son güne bırakmayın!

  • Giriş Tarihi: 20.11.2014 23:56
  • Güncelleme Tarihi: 17:35
Son güne bırakmayın!

Konya’da yaklaşık 40 bin vergi mükellefi bulunuyor. Ekim ayından bugüne kadar 10 bin işveren, borcunu yapılandırmak için Sosyal Güvenlik Kurumunun yolunu tuttu. Şu ana kadar Bağ– Kur borcunun yapılandırılması için yapılan başvuru sayısı ise 16 bin.

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek yasalaşan torba yasa, milyonlarca kişinin umudu oldu. En çok da gecikmiş ya da ödenmemiş vergi ve SGK borçlarının yeniden düzenlenmesi ile ilgili maddeler yüzleri güldürdü. 40 bin civarında vergi mükellefinin olduğu Konya’da ekim ayından bugüne kadar 10 bin işveren borcunu yapılandırdı. Yılsonuna kadar bu sayının 20 bin olması bekleniyor. Konya’da 80 bin de Bağ – Kurlu var. Son rakamlara göre Bağ – Kur borcunun yapılandırılması için başvuran kişi sayısı 16 bin.

YILSONUNA KADAR YAPILABİLİR

Sosyal Güvenlik Kurumu, prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili yol haritasını geçtiğimiz aylarda açıklamıştı. Buna göre borçların taksitini aksatmayacağına dair vatandaştan taahhüt alınacak. Sigorta, işsizlik sigortası, ek karşılık primi, sosyal güvenlik destek, sigorta primi, topluluk sigortası primi alacakları, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitim katkı payı, eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi, genel sağlık sigortası primi alacakları için yılsonuna kadar başvuruda bulunulması gerekiyor.

SON GÜNE BIRAKMAYIN

Konya’da yaklaşık 40 bin işverenin olduğunu belirten Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz, 2011 yılındaki yapılandırmaya 17 bin kişinin başvuru yaptığını hatırlattı. Ekim ayında başlayan yapılandırma için de 10 bin işveren müracaat etti. Şu anda 20 bin civarında borçlu işverenin olduğunu belirten Yavuz, 2014 sonuna kadar 20 bin kişinin borçlarını yapılandıracağının tahmin edildiğini söyledi. Konya’daki Bağ – Kurluların sayısı ise 80 bin. Bugüne kadar Bağ – Kur borcunu yapılandıranların sayısı 16 bin. Aralık ayının sonunda bu sayının 40 bin olması hedefleniyor.Borçlarını yapılandırmak isteyenlerden, işlemlerini son güne bırakmamalarını isteyen Yavuz, şu anda herhangi bir yoğunluk olmadığını, işlemlerin kısa sürece bitirilebileceğini kaydetti. Borçlular için 6, 12 ve 18 ay şeklinde taksit imkanı da sunuluyor. Taksitler, iki ayda bir ödenecek. Günlük yaklaşık 3 bin 500 kişinin Sosyal Güvenlik Kurumuna geldiğini ifade eden Yavuz, yoğunluğu ve bekleme süresini azalttıklarını vurguladı.

CEZALAR SİLİNMEYECEK

Ekim ayında başlayıp Aralık ayının sonuna kadar devam edecek olan yapılandırma kapsamında borçların faizleri silinecek. Ancak vergi cezalarının silinmesi söz konusu olmayacak; vergi asıllarının tamamı, cezaların tamamı yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek. Kapsama giren alacaklar için; 2004 Aralık ayına kadar toptan eşya fiyatları endeksi (TEFE) aylık değişim oranları, 2005 Ocak ayından 2014 Nisan ayına kadar üretici fiyatları endeksi (ÜFE) aylık değişim oranları, basit usulde uygulanmak suretiyle gecikme cezası ve gecikme zammı yerine tahsil edilecek tutar hesaplanıyor.

TAKSİTLERİ GECİKTİRMEYİN

Kanundan yararlanmak isteyen borçluların, taksitlendirilmiş borçlarıyla ilgili ödeme yükümlülüklerini bir yıl içinde iki defadan fazla yerine getirmemeleri halinde kanundan yararlanma haklarını kaybedecek. Düzenlemeden yararlanmak isteyen borçluların, dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları şartı aranacak.

Adem SERİN> Yeni Meram >Konya > Son güne bırakmayın!
HABER YORUMLARI