Torku Jelifest

Soma’daki maden faciası davasının 39. oturumu yapıldı

  • Giriş Tarihi: 22.02.2016 20:30
  • Güncelleme Tarihi: 20:30
Soma’daki maden faciası davasının 39. oturumu yapıldı

Soma'daki maden faciasına ilişkin görülen davanın 39'uncu oturumu tamamlandı.

Soma’daki maden faciasına ilişkin görülen davanın 39’uncu oturumu tamamlandı.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, tanık ifadelerinin okunmasına geçildi.

Mahkeme talimatıyla tanık olarak farklı mahkemelere ifade veren Soma Kömürleri AŞ çalışanlarının ifadeleri okundu. Bu sırada duruşma salonundaki madenci yakınları, zaman zaman ifadelere gerçeği yansıtmadığı iddiasıyla tepki gösterdi.

Duruşmaya yarına kadar ara verildi.

Olay

Manisa’nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde Soma Kömürleri AŞ tarafından işletilen ocakta 13 Mayıs 2014’te saat 15.00 sıralarında başlayan yangında, 420 metre derinlikte ve 3,5 kilometre uzunluğundaki galeriler dumanla dolmuş, faciada 301 madenci ölmüş, 162 işçi kurtarılmıştı.

Olayla ilgili soruşturma sonucunda açılan davada tutuklu 6 sanık ile beşinci duruşma sonunda yargılanmalarına tutuksuz devam edilmesine karar verilen vardiya amirleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık, “olası kastla öldürme” suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyor.

Tutuksuz 38 sanık hakkında ise “taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis isteniyor. Bunlardan 25’i hakkında da bu suçları “bilinçli taksirle” işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin, üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması talep ediliyor.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > Soma’daki maden faciası davasının 39. oturumu yapıldı
HABER YORUMLARI