Torku Jelifest

Soma faciasının yeni görüntüleri ortaya çıktı

  • Giriş Tarihi: 13.04.2015 16:11
  • Güncelleme Tarihi: 16:26
Soma faciasının yeni görüntüleri ortaya çıktı

13 Mayıs 2014'te Soma'da meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği güne ait güvenlik kamerası görüntüleri BBC Türkçe tarafından yayınlandı. İlk kez yayımlanan bu görüntüler kaza öncesinde ve sonrasında madenin dışında ve içinde yaşananları gösteriyor.

Soma’da yaşanan maden faciasının güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerinde; maden işçilerinin hayatlarının tamamen değişeceğinden habersiz bir şekilde lambahanede sabah saat 6 sularında iş başı yapmak için hazırlandıkları gözleniyor.

Saat 15 sularında ise Türkiye’yi yasa boğacak facianın ilk yardım odasında yaşanan panik dolu anları yansıyor kameralara. İlk yardım çantasını alan işçiler, mahsur kalan arkadaşlarına yardım edebilmek için hızla koşuyorlar madene. Saat 5 gibi madenciler nakil bandıyla tahliye edilmeye çalışılırken, yardım ekipleri de aşağıya inmeye çalışıyor. Madeni saran duman iki yönlü trafiği dahada zorlaştırıyor. S

aatler süren bu trafik zaman geçtikçe kesintiye uğruyor. Bir madencinin güvenlik kamerasına olayı anlatma çabası ise çaresizliği iyice gözler önüne seriyor. Saat 21 sularına doğru tahliye edilen madenciler bitkinlikten birbirlerine tutunarak yürüyor. Maden faciasında şehit olan bir madenci ise sedyeye konup yukarıya çıkartılıyor. Sabah 2 sularında ise lambahenede madencilerin bitkin ve öfkeli olduğu çarpıyor kameralara.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı Soma’da 301 madencinin ölümüyle ilgili 45 sanıklı ilk iddianameyi reddetmişti. Bu yıl Mart ayında ise, yeniden hazırlanan iddianame kabul edilmişti.
İlk iddianamenin Cumhuriyet Savcılığı’na iade gerekçesinde “Mağdur ve tanıkların ifadelerinin tam alınmaması, suçlulara yönelik suçlamalarla ilgili delillerin yeterince belirtilmemesi” gösterilmişti.

İlk iddianamede yer alan güvenlik kameraları görüntüleri konusunda, görüntüleri inceleyen Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü’nün şu notu da dava dosyasına girmişti:

Tetkik konusu DVR cihazlarının sistem saatleri üzerinde yapılan detaylı incelemede,
Soma-1 olarak adlandırılan DVR cihazının sistem saatinin gerçek zamandan 48 dakika geri olarak kayıt yaptığı,
Soma-2 olarak adlandırılan DVR cihazının sistem saatinin gerçek zamandan 60 dakika geri olarak kayıt yaptığı belirlenmiştir.> Yeni Meram >Güncel > Soma faciasının yeni görüntüleri ortaya çıktı
HABER YORUMLARI