Torku Jelifest

Soğuklar geldi kirlilik arttı

  • Giriş Tarihi: 4.12.2017 7:27
  • Güncelleme Tarihi: 3:36
Soğuklar geldi kirlilik arttı

Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü insanlar için ciddi bir tehdit oluşturan hava kirliliği noktasında Konyalılara zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları gerektiği uyarsında bulunurken, Büyükşehir Belediyesi de hava kirliliğine neden olan tekstil atıkları, petrol koku, plastik atıklar, atık madeni yağ ve benzeri atıkların denetimlerini aralıksız sürdürüyor

Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü insanlar için ciddi bir tehdit oluşturan hava kirliliği noktasında Konyalılara zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları gerektiği uyarsında bulunurken, Büyükşehir Belediyesi de hava kirliliğine neden olan tekstil atıkları, petrol koku, plastik atıklar, atık madeni yağ ve benzeri atıkların denetimlerini aralıksız sürdürüyor

Kış aylarının gelmesiyle birlikte hava kirliliği de kendini göstermeye başladı. İnsan sağlığı başta olmak üzere canlı yaşamı ve ekolojik denge için ciddi bir tehdit oluşturan hava kirliliği ülkemizde de her geçen gün artıyor. Kış aylarında kullanılan kalitesiz yakıtlar, egzoz gazları, soba ve kaloriferlerin kurallara uygun şekilde yakılmaması gibi olaylardan kaynaklanan olumsuz hava koşulları ciddi tehditler oluşturuyor. Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Konya Büyükşehir Belediyesi özellikle akciğer kanseri başta olmak üzere kronik bronşit ve kalp hastalıklarına neden olan hava kirliliği noktasında Konyalılara uyarılarda bulundu.

KONYA’NIN HAVASI OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, 2013-2019 yıllarını kapsayan Temiz Hava Eylem Planı kapsamında Konya’da hava kalitesinin artırılması hususunda gerekli çalışmalar devam ediyor. Alınan önlemler kapsamında Konya’da hava kalitesinde bir iyileşme görülse de Konya geniş arazi yapısına rağmen hava akımlarına açık bir yer olmadığı için sisli ve puslu hava daha sık görülüyor. Özellikle kış mevsiminde yaşanan sisli, puslu ve rüzgâr hızının çok düşük olduğu günlerde havadaki kirlilik Konya’nın havasını olumsuz etkiliyor.

YENİ TEMİZ HAVA İSTASYONLARI KURULACAK

Elde edilen bilgilere göre, Konya’da 4 adet ‘Sabit Hava Kalitesi İzleme İstasyonu’ bulunuyor. Yürütülen hava kirliliği kontrolü, kirlilik önleme ve hava kalitesinin iyileştirilmesi çalışmaları, Büyükşehirlerde Hava Kalitesi Yönetiminin Geliştirilmesi (IKONAIR) ile 2012-2019 yıllarını kapsayan ve Konya İli Temiz Hava Eylem Planı (THEP) çerçevesinde devam ediyor. Ayrıca Konya merkezli Güney İç Anadolu Temiz Hava Merkezi Müdürlüğüce Konya, Isparta, Burdur, Antalya, Karaman, Niğde, Aksaray, Afyonkarahisar, Nevşehir ve Kayseri’nin yer aldığı 10 ilin hava kalitesi, yakından takip edilerek kirlilik ile etkin mücadele aralıksız sürdürülüyor. Bunun yanı sıra temiz hava merkezlerinin kurulması ile birlikte mevcut istasyonlara ilave olarak yeni istasyonların yer tespit ve kurulum çalışmaları da sürüyor.

ZORUNLU KALMADIKÇA DIŞARIYA ÇIKMAYIN

Hava kirliliği noktasında Konyalılara uyarılarda bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, kirlilik oranının yüksek olduğu dönemlerde vatandaşların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları ve mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarının kullanılması gerektiğini söyledi.

Ayrıca Konyalıların Mahalli Çevre Kurulu kararında belirtilen şekilde kaliteli kömür kullanmasına da işaret eden yetkililer, doğalgaz kullanımının zorunlu olduğu yerlerde kesinlikle kömür kullanılmaması, zorunlu olmadığı yerlerde ise doğalgaz dönüşümlerinin biran evvel gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

BELEDİYEDEN KAÇAK YAKITLARA GEÇİT YOK

Toplumsal bilinç oluşturmak için hava ve çevre kirliliği konusunda eğitimler yapan Konya Büyükşehir Belediyesi de hava kirliliğine neden olabilecek katı atıklara geçit vermiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalar kapsamında denetimler aralıksız devam ederken, Konya’nın giriş bölgelerindeki denetimlerle ilimize kaçak yakıt girişleri engelleniyor. Özellikle Akşehir, Ilgın, Beyşehir, Seydişehir, Çumra ve Ereğli gibi birinci derecede hava kirliliği bulunan ilçelerde katı yakıt satış bayileri sürekli denetleniyor ve kalitesiz yakıt satışı engelleniyor. Büyükşehir Belediyesi’nden alınan bilgilere göre, özellikle kış aylarında sanayi bölgelerinde yapılan denetimlerle hava kirliliğine neden olan tekstil atıkları, petrol koku, plastik atıklar, atık madeni yağ ve benzeri atıkların ısınma amaçlı yakıt olarak kullanımı engellenerek,  2017 yılı içinde 10’uncu ayın sonu itibari ile toplam 32 adet idari yaptırım uygulandı.

Kader EŞİYOK> Yeni Meram >Konya > Soğuklar geldi kirlilik arttı
HABER YORUMLARI