YAZARLAR

■ Kadın öyle bir konudur ki, onu ne kadar incelersen incele, her zaman yepyenidir.

***

Toplumsal yaşamımızda, genelde

Kadının adı yok!

Buna karşın siyaset dünyamızda;

Kadının adı var gibi!

12 Haziran seçimlerinde siyasal partilerin kadın adaylara umut edilenin üstünde yer vermeleri bizi bu iyimserliğe götürüyor.

Listelerinde en çok kadın adaya yer veren parti CHP’dir. Gerçekleştirilen anketlerde kadınların en çok CHP’ye oy verdikleri dikkate alınırsa bunu ahde vefa olarak okumak da olanaklıdır.

CHP: Geçen seçimde 52 olarak belirlenen kadın aday sayısı 109’a yükseldi. 40 kadın aday ise “Meclis’e girebilecek” sıralarda yer aldı. Meclis’te 9 kadın milletvekili bulunan CHP’de İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan Ankara 2. Bölge, Genel Başkan Yardımcısı Sena Kaleli Bursa , TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu İzmir 1. Bölge, Dilek Akagün Yılmaz da Uşak ’ta 1. sırayı aldı. Terör uzmanı Doğa Çiğdemoğlu Adana 11. sıradan, şapka devrimi sırasında Atatürk’e özel kasketler yapan Musevi kökenli Adolf Loker’in torunu Mari Gormezano İstanbul 2. Bölge 22. sıradan aday olabildi. Şafak Pavey İstanbul 1. Bölge 5. sıradan aday gösterildi. Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil İstanbul 2. Bölge 2. sıradan, eski Kagider Genel Başkanı Gülseren Onanç 15. sıradan aday oldu. Sosyolog Binnaz Toprak İstanbul 3. Bölge 5. sırada, sanatçı Sabahat Akkiraz 6. sırada, milletvekili Nur Serter 7. sırada yer aldı. Ankara 1. Bölge 3. sırada eski YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, 4. sırada PM üyesi Aylin Nazlıaka yer aldı.
AK PARTİ: 2007’deki seçimde 62 kadın aday gösteren parti, bu kez sayıyı 78’e yükseltti. Antalya 13. sıra adayı öğretmen Gülderen Gültekin, aday adaylığını açıkladığı afişlere türbanlı fotoğraflarını bastırdı. Diyarbakır ’da askeri aracın geçişi sırasında bir dershanenin önünde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 17 yaşındaki Eren Şahin’in annesi Oya Eronat da Diyarbakır 6. sıradan aday gösterildi. Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf liste dışı kaldı, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu , İstanbul 2. Bölge 1. sıra adayı oldu. Çubukçu’yu Milletvekili Ayşenur Bahçekapılı 2. sırada izledi. İstanbul Milletvekili Nursuna Memecan bu kez Sivas 2. sıraya kaydırıldı. Milletvekili Halide İncekara İstanbul 3. Bölge 5. sıra, Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin de bu ilden 2. sıra adayı olarak gösterildi.
MHP: 2007’deki 43 kadın aday sayısı 68 oldu. Seçilecek sıralardaki kadın aday sayısının az olması dikkat çekti. Bahçeli’nin danışmanı Zühal Topçu Ankara 1. Bölge 2. sıra, Füsun Koroğlu Çorapçıoğlu Çanakkale 1. sıra, Ruhsar Demirel Eskişehir 1. sıra, Meral Akşener İstanbul 3. Bölge 1. sıra, Şenol Bal İzmir 1. Bölge 2. sırada yer aldı.

BBP : 65, SP: 55 TKP 227, HEPAR 122, ÖDP 165 kadın adaya yer verdiler.

BAĞIMSIZ: BDP ’nin kadın aday sayısı 13. Meclis’de Kürtçe yemin ederek Mart 1994’te tutuklanan Leyla Zana , Diyarbakır’dan bağımsız aday oldu. Aysel Tuğluk Van , BDP eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak Siirt , yöneticiler Nursel Aydoğan ve Emine Ayna Diyarbakır’dan tutuklu Selma Irmak Şırnak ’tan, Gülseren Yıldırım Mardin ’den aday gösterildi.
Mecliste, kadınlar ne denli sayıda çok olursa, siyasal etik de o denli rayına oturur. Kadınların olduğu yerde, küfür kabadayılık kavga olmaz. Daha doğrusu hiç olmaz değil, daha az olur. Kadın çiçek, nezaket, nezahettir. 24. dönem Meclisinde, daha renkli saydam ve daha temiz bir görüntü izleyeceğiz.

Bir adam yetiştirirsen bir kişi, bir kadın yetiştirirsen bir aile yetiştirmiş olursun.

BİR DAMLA:

Kadınlar olmasa öksüz kalırdı eş’arım.

Ne hasta bekler sabahı,
Ne de genç ölüyü mezar;
Ne de şeytan bir günahı,
Seni beklediğim kadar.

> Yeni Meram >Yazarlar > SİYASETTE KADIN VAR GİBİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.