YAZARLAR

Geçtiğimiz pazar günü Ak Parti temayül yoklaması yaptı. Oy veren delegeler, sonucu açıklanmayacak olan oy verme işleminde en azından karınlarının şişini indirme fırsatı yakaladılar. Kimi sevmiyorlarsa, kimi beğenmiyorlarsa onu tasnif dışı tuttular. Sevdiklerinin isimlerini yazdılar.

Bu arada önceden kararlaştırılmış isimleri yazdırma yarışında olanlarda olmadı değil. Aday olacak isimler, aday adaylıklarını açıklamasalar da, onlara taraftar olanlar kendi destekledikleri ismin birinci çıkması için az mücadele vermediler.

İşin anlaşılamayan tarafı hem aday adayı başvuruları 1 Kasım tarihine kadar yapılacak deniyordu, hemde temayül yoklaması 27 Ekim’de yapıldı!…

Bu, siz temayülünüzü gösterin, istim arkasından gelsin demek miydi?

Bu, “Dandini dandini dastana” ninnisi ile temayül beşiğinde delegeleri tıngır-mıngır sallamak mıydı?

Başka anlamlar yükleyenler, lüzumundan fazla ciddiye alanlar, aday gösterilmediğinde teselli olarak bu temayülü gösterme düşüncesinde olanlar olabilir.

Sonuçlar açıklanmayacağı için; tevatür ve rivayetlerin havalarda uçuşacağını herhalde tahmin ediyorsunuz. Bu durumda, herkes kendi tarafını öve öve göklere çıkaracak, bir türlü yere indirmediği gibi, alçak dağlara tepelere kondurmak istemeyecek.

Ne zamana kadar?

Adaylarımız şunlar denilinceye kadar.

Bu süreç, böyle bir süreç.

Tahminler Kasım ayının son haftası gibi, adayların açıklanacağı yönünde.

Muhtemel aday adayları arasında dikensiz gül bahçesi olsun benden başka aday adayı olmasın diye düşünenlerinde var olduğu söyleniyor. Siyasette dikensiz gül bahçesi arayanların, siyaset yapmaktan vazgeçmesi gerektiğini siyaset akademilerinde okutmadılar demek ki!…

Her neyse diyerek, dönelim asıl mevzumuza…

Ak Parti’de en büyük teveccüh herkesin ne olduğunu bilip de, bilmezden geliyormuş gibi görünmeye çalıştığı Meram’a.

Herkesin derdi Meramın meramı!…

Yazımızı yazdığımız ana kadar resmi olarak 4 aday adayı başvurusu vardı Meram’a.

Mevcut Belediye Başkanı Serdar Kalaycı ile birlikte Mehmet Akay, Fatma Toru ve Ali Kemal Akkor Ak Parti’den Meram için aday adayı oldular.

1 Kasım Cuma günü mesai bitimine kadar Latif Cem Baran ve Mustafa Yazlık’ın da aday adaylığı başvurularını yapmaları bekleniyor. Bu isimlere birkaç isim daha eklenebilir.

Karatay’da şimdilik mevcut Başkan Mehmet Hançerli ile birlikte Ak Parti Karatay İlçe Başkanı Ömer Ünal var. Bu başvuru sayısı böyle mi kalır, sürpriz gelişmeler olur mu, bilinmiyor.

Selçukluda, Başkan Uğur İbrahim Altay’ın rakibi yok gibi. Başkan Altay bugün için yeri, en garanti olan Başkan adayı.

Büyükşehir’de Tahir Akyürek ismi ön planda. Vejdi Çınar’ın aday adaylığını açıklaması sonrasında, şu ana kadar cılız ve sönük olarak gelen talepler, Cuma gününe kadar alevlenir mi, canlanır mı, bilemiyoruz.“Siyasette 24 saat çok uzun bir zamandır” diyen Süleyman Demirel’in, bu meşhur sözünün en geçerli olduğu zamanlardan birine şahit oluyoruz.

*/*/*/*/*

Muhalefet cephesinde en büyük hareketlilik MHP’de yaşanıyor. Meram adayı olarak Konya PTT Başmüdürlüğü görevinde de bulunan Hakkı Altuntaş’ı gösteren MHP, Konya dışında ki 28 ilçe’nin bir çoğunda adaylarını açıkladı.

Önümüzdeki günlerde diğer adaylarını kamuoyu ile paylaşacağı söylenen MHP’de merak edilen bir başka konu bir ilke imza atılarak, hanım bir adayın İlçelerden birine Belediye Başkan adayı olarak gösterilmesi!

Bir başka muhalefet partisi olan Saadet Partisinde, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlarından Mustafa Özkafa muhtemelen yine aday.

Özkafa aday olduğu takdirde, en büyük rakibi çok büyük bir sürpriz olmazsa yine Tahir Akyürek. Özkafa ve onu sevenler bir seçim daha kaybetmek istemiyorlar. İttifak yolu ile Özkafa’nın ve onu destekleyenlerin çok daha fazla şansı olabileceği yüksek sesle dillendiriliyor.

Şimdilik kaydıyla cevabı aranan önemli soruların bir tanesi bu.

Bu konuda kafa yoranlar şöyle düşünüyorlar; Mahalli seçimlerde yapılacak ittifaklarda oylar birbirine yanaşabilir. Bir sinerji oluşabilir, Diğer partilerden de, adaya oylar beklenilenin çok üzerinde gelebilir. İşte o zaman makaslar kapanır, oylar birbirine yanaşır. Ara kavuşur gelir. Planlar, projeler, haritalar ters-yüz olur.

Böyle bir ihtimal var mı? Olur mu? Yapılabilir mi?

Şehir bu işlere kafa yormaya başlamış durumda.

Ana muhalefet Partisi olan CHP’de ise Selçuklu haricinde hiçbir hareketliliğin yaşanmaması “Herhalde CHP seçime girmeyecek!..” diye düşündürmeye devam ediyor!..

*/*/*/*/*

Taşra merkeze göre çok daha hareketli, Ak Parti taşrada merkezde olduğu kadar rahat değil. Üstelik bir hayli sıkıntılı. MHP ve CHP İlçe Belediye Başkan adaylarının bir çoğunu belirlediler, çalışmalar başladı.

Taşra’da MHP bir hayli iddialı. İlçe Belediyelerinin tamamına Ak Parti gibi talip.

Bu seçimde, halen elinde olan Belediyelerle birlikte Ilgın gibi, Akşehir gibi, Beyşehir gibi , Kulu gibi büyük ilçelere bütün gücüyle asılacağı izlenimi veren çalışmalar yapıyor.

Konya Merkez de en az bir Merkez ilçeyi alma hedefini ve iddiasını sürdürüyor.

En sürpriz gelişme ise Halil Ürün. Konya-Yunak doğumlu, iki dönem Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan, Ak Partinin kurucularından, Konya Milletvekili ve Ak Parti ‘de bir dönem Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Ürün, Cihanbeyli Belediye Başkanlığına aday adayı olarak partisine başvuruda bulundu. Bu başvuru, yeni kurulan HDP’nin Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in Cihanbeyli ziyareti sonrasında HDP’nin çıkaracağı muhtemel adayın önünü kesmek için olabilir mi, sorusunu akıllara getirdi.

Siyasetin geleceğini her dönemde belirleyen, konjonktür şimdilik sessiz bir şekilde olayları seyrediyor. Olayların yatışmasını olgunlaşmasını, taşların yerine oturmaya başlamasını bekliyor. Ya bir çarpma ile taşları yerine oturtacak, yada en sağlam olarak kabul edilen taşları dahi yerinden söküp atacak. Sonrada gel bakalım, “yok öyle, bundan sonra böyle” diyerek, söktüğü taşların yerine söktüklerine benzemeyen taşları döşeyerek rolleri değiştirecek.

> Yeni Meram >Yazarlar > ‘Siyasette 24 saat çok uzun bir zamandır!’
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.