kapat
Ruşeym Torku

Sıtma ve Ebola birbirine benziyor

  • Giriş Tarihi: 18.11.2014 17:45
  • Güncelleme Tarihi: 17:45
Sıtma ve Ebola birbirine benziyor

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, “Hastaneye kaldırılan Ebola şüpheli 28 vakadan 12’sinde sıtma mikrobuna rastlandı.

Çünkü sıtma ile Ebola ön klinik bulguları, birbiriyle tamamen örtüşmektedir” dedi. Hatipoğlu, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı olarak Ebola virüsü dahil dünyadaki tüm enfeksiyonları yakından takip ettiklerini, enfeksiyonların salgın hale dönüştüğü durumlarda tedbirleri aldıklarını söyledi.

Türkiye’de enfeksiyonlarla mücadelenin 1800’lü yıllara dayandığını belirten Hatipoğlu, Osmanlı Devleti’nin 2. Mahmut döneminde gemilerle gelen yolculardan veba ve koleranın taşındığının görülmesi üzerine yolcuları muayeneye tabi tuttuğunu ifade etti. Hasta olmayanlar için de gerekli tedbirlerin alındığını aktaran Hatipoğlu, “Günümüzde ise Genel Müdürlüğümüz, uluslararası giriş noktalarında görev yapmakta olup, salgınların yurdumuza girişlerini önleme adına Sağlık Bakanlığınca alınan tedbirleri uygulayan bir kurumdur” diye konuştu. Orta ve Güney Amerika’nın kırsal alanları, Güney Pasifik, Karayipler, Afrika ve Güneydoğu Asya’nın, sıtmanın en çok görüldüğü yerler olduğunu aktaran Hatipoğlu, buradaki ülkelere giderken vatandaşlara Seyahat Sağlığı Merkezlerinde, sıtmadan koruyucu tabletlerin ücretsiz olarak verildiğini vurguladı.> Yeni Meram >Sağlık > Sıtma ve Ebola birbirine benziyor
HABER YORUMLARI