YAZARLAR

■ Allah, gördüğü halde insanın ayıbını gizler. İnsan, görmediği halde yaygara koparır.

■ Herkesin yankesici olabileceğini düşünen kimse, kesesindeki inciyi kolay kolay kaptırmaz.

***

Şirazlı Sadi’nin Gülistan adlı kitabındaki öykülerinin birinde Şirazlı Sadi anlatıyor;

■ İşittim ki; bir padişahın şehzadelerinden birisi kısa boylu, gösterişsiz imiş. Bir gün padişah o kısa boylu oğluna, kendisini beğenmediğini sezdiren bir bakışla bakmış. Zeki şehzade işi anlamış. Babasına gereken saygıyı belirttikten sonra demiş ki;

“Şah baba! Akıllı kısa, cahil uzundan daha iyi biridir. Boyca her türlü büyük olanın kıymette daha iyi olması lazım gelmez. Koyun paktır, fil murdardır. Yeryüzündeki dağların en küçüğü Tur’dur, fakat Cenabı Hakk’ın indinde kadir ve mertebece diğer dağlardan daha büyüktür. İşittin mi, bir gün zayıf âlim bir şişman ahmağa şunu demiş:

– Arap atı zayıf ise de bir tavla eşekten daha iyidir!
Şehzadenin sözüne babası gülmüş, devlet erkânı beğenmiş fakat kardeşleri incinmiş.

■Bir insan söz söylemedikçe ayıbı, hüneri gizli olur. Her ormanı boş sanma, içinde bir kaplanın uyumuş olması da olasıdır. İşittim

o sırada çetin bir düşman padişaha yüz göstermiş, savaş ilan etmiş. İki ordu karşı karşıya gelmiş. Meydanda ilk atını oynatan o şehzade olmuş ve düşmana şöyle demiş:
– O kimse değilim cenk gününde arkamı görmüş olasın. Kanlı toprak arasında baş görürsen işte o benim başımdır. Savaşa giren kendi kanıyla oynar. Kaçacak olursa ordunun kanıyla oynamış olur.
Şehzade bunu söyledikten sonra düşman askerlerine hücum etmiş. Yiğitlerden bir

kaçını öldürmüş. Sonra dönüp babasının huzuruna gelerek yer öpmüş ;

– Saygı değer babam! Şahsım hakir görünmüştü. Şişmanlığı hüner saymayasın. Savaş meydanında da ince belli Arap atı işe yarar, besili öküz bir şey yapamaz!
Düşman çok, bunlar az imiş. Askerin bir kısmı kaçmak istemiş. Şehzade, “Yiğitler, çalışın ki kadın elbisesi giymeyesiniz” diye haykırmış. Şehzadenin bu sözü üzerine süvarilerin hiddeti, şiddeti artıp hamle etmiş. O gün içinde düşmanı yenmişler. Bunun

üzerine padişah şehzadenin başını gözünü öpmüş, onu kucaklamış. Ona karşı hüsnü nazarını her gün biraz daha artırmış. Nihayet onu veliaht yapmış. Kardeşleri kıskanmış, yemeğine zehir koymuşlar. Çardaktan bu suikasti gören kız kardeşi pencerenin kanatlarını birbirine vurmuş. Zeki çocuk işi anlayarak elini yemekten çekmişi demiş ki; “Hünerliler ölsün de hünersizler onların yerini tutsun, bu olmayacak bir iş!”

İşi padişaha duyurmuşlar. Padişah diğer oğullarını çağırtıp onları cezalandırmış. Sonra memleketi çocukları arasında taksim etmiş, her birine memnun olacakları bir parçayı vermiş. Bu suretle fitne yatışmış, münazaa kalkmış. Zira hükemâ demiştir ki:

“On derviş bir kilimde uyur, iki padişah bir iklime sığmaz.”

Şirazlı Sadi’den inciler;
■ Allah adamı bir ekmeğin yarısını yerse yarısını yoksula verir.
■ Bir padişah yedi iklime malik iken son iklimi de almak arzusunda bulunur

■ Elinden geldiği kadar bir kimsenin gönlünü incitme, çünkü bu yolda çok dikenler bulunur.

Zavallı bir fakirin bile işini yap, çünkü senin de görülecek işlerin olabilir.

■ Kötülük düşünene iyilik yap. köpeğin ağzının lokma ile kapatılması uygun olur.

İyilik düşünen dostların tenceresini kaynatmak için ev içinde yanabilen şeylerin yanması lazımdır.

■ Fena dilli bir kimsenin sözü nihayet onun ağzından çıkar. Acı söz istemezsen onun ağzını tatlı yapmaya çalış.

Sana büyüklük lazım ise ihsan inam et. Çünkü daneyi saçmazsan bitmez,

■ Yaralı gönüllerin tütününden sakın, gönül yarası nihayet tesir eder; elinden geldiği kadar bir gönlü perişan etmemeye çalış, çünkü bir ah cihanı altüst eder.

> Yeni Meram >Yazarlar > ŞİRAZLI SADİ’DEN BİR ÖYKÜ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.