YAZARLAR

Haksızlığın karşısında susan dilsiz şeytandır.

***

“Şikeydi, şaka oldu” diye yazıyor, Yeni Meram’da Haluk Temel. Nesnel bir saptama yapıyor ve doğruyu yansıtıyor.

Şike Yasası değiştirildi, cezalar hafifletildi ya. Bu yeni şikelere bir davetiye niteliği taşır mı algısı yaratıyor. Bekleyip göreceğiz.

Biz şimdi şemsiyemizi alıp şike yağmuru altında şöyle bir gezinti yapalım.

Bu yağmur, öylesine çok yüzlü ki, yalın şikenin yanında dolaylı şikeler de birer birer ortaya çıkıyor; örneğin, teşvik primi, doping gibi. Bunlara bir yenisi daha eklendi;

Reyting ölçümleri

Şike konusunda biz şimdiye değin hep olayın spor tarafına bakıyoruz;

Futbolda şike var!

Voleybolda şike var!

Basketbolda şike var!

Var, daha var oğlu var!

Şike siyasette de var, ticarette de var.

Şike, Fransızca Chiqué sözcüğünden geliyor. Anlamı da bir spor karşılaşmasının sonucunu değiştirmek için maddi ya da manevi çıkar karşılığı varılan anlaşmadır.
Şikenin İngilizcesi:

n. put up job, chicane, chicanery

Almancası;

Vorher abgekarteter scheinkampf.

Şikenin bir de ikiz kardeşi sayacağımız “teşvik primi “ boyutu bulunuyor;

İkisinin ortak özelliği, ortada dolaşan para kayıt dışı kara paradır.

■Teşvik primi, başka bir takımın oyuncularına oynayacakları müsabaka ilgili, üçüncü takımlar yararına bir performans ortaya koymaları ile oynayacakları maçı kazanmaya yönelik motive etme çalışmasına karşı verilen kayıt dışı paradır.
■ Teşvik primi, teklif edilen takımın oyuncularına maçı kazanması veya berabere bitirmesi için sunulan çeşitli vaatler ya da para gizli organize edilmektedir.
■ Teşvik priminde büyük çoğunlukla yöneticiler haberdar edilmemektedir.
Bir başka şike türü de dopingtir;

“Doping, yasaklanan ilaç veya yöntemlerin sporda performansın arttırılması amacıyla kullanılmasıdır. Dopingde, yasaklanan bir madde veya yöntemin kullanılması veya bir atletin vücudundan alınan örnekte yasaklanan bir maddenin bulunması söz konusudur. Bazı maddeler ve yöntemler, sporda performansı arttırma potansiyeli olduğu ve atletlerin sağlığı için risk oluşturduğu veya yöntemlerin kullanımını maskeleyen diğer maddeler de yasaklanmıştır. Dopingi yasaklayan diğer kuralların ihlali de doping olarak sayılır.”
Sporda “doping” tarihi eskilere gidiyor.

M.Ö. Antik Yunan’da atletlerin özel diyetler ve uyarıcı iksirler içtiği bilinmektedir. Günümüzde “amfetamin” kaynaklı üç ölüm vardır. Kurbanlardan ikisi 1960’lı yıllarda ölmüştür bunlar bisikletçi Danimarkalı Knut Enemark ile İngiliz Simson’dur. 3 kurban

Fransız futbolcu Jean-Louis Adri’dir.
Şimdi gündemde bir başka şike türü olan reyting ölçümlerindeki usulsüzlükler var. Bu yöntemle milyonlarca lira haksız kazanç sağladığı iddia edilen iki ünlü kurumun ilgileri adalette hesap veriyor.

Şike yağmuru altında bakalım önümüzdeki günlerde hangi türleriyle baş başa kalacağız?

■ Haksızlığın önünde eğilmeyiniz zira hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.

BİR DAMLA:

■ Hükümdar haksız olarak bir köylüden yumurta alırsa, adamları köylünün bütün tavuklarını alır.

■ Hak yerde kalmaz.

■ Bir şeyin haklı olduğunu bildiğin halde o şeyden yana çıkmazsan korkaksın demektir.

Bir tek kişiye yapılan haksızlık, bütün topluluğa yönelmiş bir tehdittir.

> Yeni Meram >Yazarlar > ŞİKE YAĞMURU
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.