Torku Jelifest

Siğillerinizden Lazerle Kolayca Kurtulun

  • Giriş Tarihi: 30.10.2015 9:54
  • Güncelleme Tarihi: 10:28
Siğillerinizden Lazerle Kolayca Kurtulun

Dermokozmetik Kliniği Direktörü Dermatolog Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, toplumda yaygın bir şekilde görülen ve cilt enfeksiyonu olan siğillerin tedavisinin gelişen teknoloji sayesinde lazer yöntemiyle tedavi edilebildiğini söyledi.

İnsanlardaki siğillerin HPV adlı virüsten kaynaklandığını belirten Dermatolog Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, bu rahatsızlığın genellikle okul çağındaki çocuklar ve genç erişkinlerde görüldüğünü hatırlattı.

SİĞİL TEDAVİ EDİLMEZSE BULAŞICIDIR
Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, siğillerin doğrudan insanla temas veya ortak kullanılan eşyalarla (havlu, terlik gibi) bulaştığını kaydederek şöyle konuştu:
“Kişinin bağışıklık sistemi bozulduğunda ve deride yaralanma gibi deri bariyeri bozulduğunda siğil daha sık izlenir. Çocuklarda ağır gribal enfeksiyon, sınav stresi gibi nedenlerle vücut direncinin düşmesi siğillere davetiye çıkarmaktadır. Erişkinlerde kanser, kemoterapi gibi tedaviler bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur ve siğil gelişir. Siğiller deride herhangi bir bölgede gelişebilmekle birlikte elde, ayak tabanda ve yüzde sıklıkla izlenmektedir. Tedavi edilmediği takdirde kişinin diğer bölgelerine ve başka insanlara yayılabilmektedir.”

SİĞİLLER YAŞAM KALİTESİNİ BOZAR
Dermokozmetik Kliniği Direktörü Dermatolog Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, ayak tabanında gelişen siğillerin genellikle nasırla karıştırıldığını ifade ederek, siğillerin ayağın bası yerlerinde görülmesi halinde yürüyüşle birlikte ağrıya neden olarak ciddi rahatsızlık verdiğini söyledi. Bu durumun kişinin yaşam kalitesini bozduğunu belirten Yüksek, tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerde siğillerin tırnak kenarında gelişebileceği uyarısında bulunarak “Yüz bölgesinde gelişen siğiller özellikle erkeklerde traşla birlikte kanayabilir ve sayıları artınca kozmetik açıdan sorun oluşturur. İnsan siğil virüsünün 100’den fazla çeşidi vardır. Bazı çeşitleri özellikle cinsel bölgede görülen bazı tipleri kansere neden olabilmektedir. İşte bu nedenlerden dolayı siğillerin biran önce tedavi edilmesi son derece önemlidir.”

KOLAY VE AĞRISIZ TEDAVİ İÇİN LAZER TERCİH EDİLİYOR
Dermatolog Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, siğil tedavisine ilişkin verdiği bilgide, krem tedavisi, soğuk uygulama (dondurma) tedavisi, cerrahi tedavi ve lazer tedavisi uygulanabildiğini açıkladı.
Dondurma tedavisinin, -196 derecedeki sıvı nitrojen ile yapıldığını kaydeden Dr. Yüksek, tedavi ile siğilin tahrip edildiğini ancak işlemin çok sayıda tedavi gerektirmesinin yanı sıra uygulamadan sonra bölgede kızarıklık ve su toplaması gelişmesi dolayısıyla kişinin ağrı duymasına sebep olduğunu bildirdi.
Dermokozmetik Kliniği Direktörü Dermatolog Dr. Jale Yüksek, özellikle tedavisi zor olan ayak tabanı, el, tırnak kenarı ve cinsel bölgedeki siğillerde lazerle tedavinin son zamanlarda en sık kullanılan, etkili tedavi yöntemi olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Lazer uygulaması tedaviye dirençli siğilleri başarıyla tedavi edebilmektedir. Tedavide fraksiyonel karbondioksit lazer sistemleri kullanılmaktadır. Lazer ışığı ile siğilin damarsal yapıları tahrip edilir, böylece siğil beslenip çoğalamaz. Tedavi seansları, 2 haftada bir veya 20 günde bir gerçekleştirilir. Siğillerin lazerle tedavisinde 1 ila 3 seans gibi son derece kısa sürede etkili sonuç almaktayız.”

LAZERLE SİĞİL TEDAVİSİNDE KİŞİ SOSYAL YAŞANTISINDAN KOPMUYOR
Lazer uygulamasının, siğilin etrafındaki deri alanında herhangi bir tahribata neden olmadığı için kişinin işinden veya sosyal yaşantısından kopmadan kısa sürede iyileşmesini sağladığını vurgulayan Dr. Jale Yüksek, “Uygulamadan sonra siyah veya kahverengi bir kabuklanma görülür, 3 gün içerisinde kabuk dökülür ve alttan pembe renkte sağlıklı deri ortaya çıkar” dedi.
Dermokozmetik Kliniği Direktörü Dermatolog Yrd. Doç. Dr. Jale Yüksek, siğillerin toplumda sık görülen ve tedavi edilmesi gerekli olan bir mikrobiyal deri rahatsızlığı olduğuna işaret ederek, tedavide en etkili yöntemin lazer olduğunu kaydetti. Dr. Yüksek; “Lazerle zor, dirençli siğiller kısa sürede, kolay, ağrısız tedavi edilebilmektedir” diyerek açıklamasını tamamladı.> Yeni Meram >Sağlık > Siğillerinizden Lazerle Kolayca Kurtulun
HABER YORUMLARI