Torku Jelifest

Sigarayla Savaş Derneği Konya Şube Başkanı Dikici: “Virüsteki gibi sigarada da ayağa kalkmalıyız”

  • Giriş Tarihi: 4.05.2020 10:15
  • Güncelleme Tarihi: 12:34
Sigarayla Savaş Derneği Konya Şube Başkanı Dikici: “Virüsteki gibi sigarada da ayağa kalkmalıyız”

Türkiye’de her yıl 100 binden fazla insan sigaranın sebep olduğu hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Yeni Meram'a özel açıklamalarda bulunan Sigarayla Savaş Derneği Konya Şube Başkanı Kadir Dikici, koronavirüste olduğu gibi sigara içinde dünyanın ayağa kalkması gerektiğini söyledi

Uzmanlar, Kovid-19 salgını ile birlikte sigara bırakma oranlarının yükseldiğini belirtti. Ramazan ayının içerisinde bulunmamız vesilesi ile sigarayı bırakmanın tam zamanı olduğunu söyleyen uzmanlar, ülkemizde 20 milyon kişi sigara içtiğini ve sigaranın sebep olduğu kalp-damar hastalıkları, kanserler, diyabet ve kronik obstrüktif akciğer hastalıkları nedeniyle her yıl 100 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiğini belirtiyor. Bilimsel verilere göre Ramazan ayında sigarayı bırakmada yakalanan başarı oranının, normal zamanlara göre yüzde 25 arttığı gözlemlendi. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Sigarayla Savaş Derneği Konya Şube Başkanı Kadir Dikici ise, ““Bütün dünyanın aslında koronavirüsten daha fazla sigara içinde ayağa kalkması gerekiyor. Koronavirüs ilk olarak kesinlikle sigara kullanıcılarını bulmaya devam edecek” dedi.

“SİGARA FİRMALARI İLAÇ FİRMALARI İLE ANLAŞMALIDIR”

Sigara firmalarının ilaç firmaları ile anlaşmalı olduğunu belirten Sigarayla Savaş Derneği Konya Şube Başkanı Kadir Dikici, şuan sigaraların içinde öldürücü maddelerin olduğunu vurguladı. Firmaların, insanların daha çabuk ölmesi için sigaranın içine çeşitli maddelerin katıldığını da ifade eden Dikici, “Daha önceden sigaranın içerisinde tütünler vardı. Sigara firmalarının ilaç firmaları için olduğunu da biliyoruz. Bu zamana kadar hep ilaç firmalarına kazandırmak amacı ile çalıştılar. İlaç firmaları sigara firmalarına ‘İnsanlar artık 50-60 yıl hasta olmak için beklemesin, ilk 5 yılda hasta olsun’ dedi. Sigaranın içindeki maddeleri de buna göre değiştirdiler. Yani demek istediğim sigaranın içerisinde şuan tamamen öldürücü bir madde mevcut” dedi.

“KORONAVİRÜS SİGARA İÇENLERİ ASLA BIRAKMAYACAK”

Bütün dünyanın koronavirüs için ayağa kalktığı gibi sigara için de bu şekilde ayağa kalkması gerektiğinin altını çizen Başkan Dikici, sözlerine şu şekilde devam etti; “Bütün dünyanın aslında koronavirüsten daha fazla sigara içinde ayağa kalkması gerekiyor. Koronavirüste havaların ısınması ile birlikte iyileşmeler görüyoruz fakat koronavirüs sigara kullanıcıları için asla geçmedi. Adına KOAH denliyordu şuan Koronavirüs deniliyor. Koronavirüs ilk olarak kesinlikle sigara kullanıcılarını bulacak. Sigara kullanıcılarını bulacak olduğu ortadayken halen çeşitli şeyler söyleniyor. Şunu bilmemiz gerekir ki; sigara firmalarının paranın dışında hiçbir amacı yoktur.”

“BIRAKMA EYLEMİ BAŞLAMIŞKEN ACİL KAMPANYALAR DÜZENLENMELİ”

Ülkemizde sigarayı bırakmada büyük bir eğilimi gösterildiğini ifade eden Başkan Dikici, şuan için bu eğilime ek olarak kampanyaların da başlaması gerektiğini söyledi. Dikici, “Ülkemizde sigarayı bırakmada büyük bir eğilim gösterdik. Koronavirüs etkili oldu arkasına da Ramazan ayı geldiği için sigara firmalarının satışlarında ciddi derecede azalmalar meydana geldi. Kapalı alanlarda sigara içme yasağı geldiğin de ülkemizde yüzde 18 oranlarında düşüşler olmuştu. Şuanda da devletimizin aldığı önlemler ile ciddi bir sigara bırakma eylemi devam ediyor. Sigara bırakmakta bulaşıcıdır. Ciddi bir bırakma eylemi başlamışken acilen sigara bırakma kampanyaları tetiklenmelidir. Böyle önemli bir hastalık akciğer de tutunduğu için önlemlerin ve kampanyaların artırılması gerekiyor. Koronavirüs için nasıl ayağa kalktık ise sigara içinde acilen ayağa kalkmamız gerek” ifadelerini kullandı.

“TEK ÇEŞİT PAKET UYGULAMASI ETKİLİ OLDU”

Sigara paketlerinin tek çeşit paket şeklinde satılmasının ve üzerindeki görsellerin değişmesinin sigarayı bırakma da etkili bir uygulama olduğunu da belirten Başkan Dikici “Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dan başka hiçbir lider çıkıp da kapalı alanlarda sigarayı yasaklayamadı. Paketlerin tek çeşide dönmesi ve sigara üzerinde ki görsellerin tamamen değişmesi çok etkili oldu. Devletimiz vatandaşlara sigarayı bıraktırmak için elinden geleni yapıyor. Yasaların uygulamaya devam edilmesi gerektiği kanaatindeyim” diyerek sözlerini tamamladı.

Hüseyin MENEKŞE


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Sigarayla Savaş Derneği Konya Şube Başkanı Dikici: “Virüsteki gibi sigarada da ayağa kalkmalıyız”
HABER YORUMLARI