Ruşeym Torku

Sigaranın Faturasını Ağır Ödedi

  • Giriş Tarihi: 23.05.2013 14:28
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Sigaranın Faturasını Ağır Ödedi

Konya’nın Beyşehir ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Ahmet Yaman, sigara tiryakiliğinin faturasını sağlığını yitirerek ödediğini söyleyerek, “Gençler beni görerek ibret alsın, değil sigara içmek, içilen yerlerden bile uzak dursun” dedi.

Why Note!?

Sigaraya arkadaşları ve çevresinin etkisi sonucu 15 yaşında başladığını ve günde en az 2-3 paket içerken ilerleyen yaşlara geldiğinde rahatsızlanarak çeşitli sağlık sorunları yaşamaya başladığını belirten Yaman, 55 yaşına geldiğinde ise ikamet ettiği İstanbul’da konuşma konusunda da sıkıntı hisseder hale geldiğini söyledi. Göründüğü doktorların rahatsızlığına ‘gırtlak kanseri’ teşhisi koyduğunu ve mutlaka ameliyat olması gerektiğini belirtmesi üzerine yaklaşık 15 yıl önce bir operasyon geçirdiğini anlatan Yaman, “Şimdi ise hayatımın geriye kalan bölümünü ses tellerini kaybetmiş ve özel cihazla derdini anlatabilen bir kişi haline geldim. Gömleğimin arasında taşıdığım bu cihazı artık gırtlağıma dayayarak kısıtlı olarak konuşabiliyorum. Buna da şükür diyorum. Sağlığımı kaybetmeseydim sigarayı bırakacağım hiç aklıma gelmezdi” diye konuştu.
40 yıllık sigara tiryakiliğine sağlığını kaybettikten sonra son verdiğini belirten Yaman, 5 çocuğu, 15 torunu olduğunu vurgulayarak, “Benim durumum gençlere ders olsun, kesinlikle sigara içmesinler, hatta sigara içilen yerlerden bile uzak dursunlar. Sigara çok kötü bir alışkanlık ve bu konuda getirilen müeyyideleri, kapalı mekanlardaki yasak kararlarını sonuna kadar destekliyorum. Beni sigara başladığımda uyaran çok oldu ama babamın uyarılarını dahi dinlemedim. Hatta, babam da sigaradan benim gibi ses tellerini kaybetti, ben onun uyarısını dinlemedim, onun gibi oldum. Cahillik ettim. Şimdi kendisi yaşamıyor. Ama gençlere tavsiyem; sigarayı nasıl diye merak edip denemesinler. Aksi halde bağımlılığı çok kısa sürede olabiliyor” diye konuştu.
Sağlığını kaybettikten sonra İstanbul’daki dükkanı kapatıp, evini sattığını ve doğduğu yer olan Konya’nın Beyşehir ilçesine dönüş yaptığını belirten Yaman, “Şimdi sağlığıma çok daha fazla dikkat ediyorum. 15 yıldır artık sigara içmiyorum. Tek hobim olta balıkçılığı. O yüzden, olta serbest olunca bundan sonra herkes beni göl kıyısında elinde olta ile görmeye başlar. Bu benim tek hobim ve yaşama olan tutkumu artırıyor” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Sigaranın Faturasını Ağır Ödedi
HABER YORUMLARI