Torku Jelifest

Sigara bırakmak isteyenlere ücretsiz ilaç desteği

  • Giriş Tarihi: 23.02.2015 13:05
  • Güncelleme Tarihi: 13:05
Sigara bırakmak isteyenlere ücretsiz ilaç desteği

Karaman Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ali Rıza Altunsoy, sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlara ücretsiz ilaç dağıtımına başlandığını bildirdi.

Mutlu Akü

Altunsoy, yaptığı yazılı açıklamada, hastalıkları önlemede en önemli adımın sigarayı bırakmak olduğunu belirtti.

Sigara içen her 100 kişiden 70’inin bırakmayı istediğini vurgulayan Altunsoy, “Ancak her yıl yalnızca 40 kişi bırakma girişiminde bulunmaktadır. Desteksiz bırakma girişimleri sigaraya tekrar başlamada önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde sigara bırakma amacıyla üretilen ilaçlar  hekimler tarafından tedavi amaçlı kullanılmaktadır” dedi.

İlaçların ücretsiz dağıtılacağını ifade eden Altunsoy, şunları kaydetti:

“Sigara bırakma tedavisinde kullanılan ilaçlar, bugünden itibaren isteyen vatandaşlara sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın ücretsiz dağıtılacaktır. Sigarayı bırakmak isteyenlerin bu ilaçlardan faydalanabilmeleri için Karaman Devlet Hastanesindeki Göğüs Hastalıkları ve Sigara Bırakma polikliniklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İlaçlar, sigara bırakma polikliniklerinde görevli uzman hekim tarafından uygun görülen kişilere reçete edildikten sonra, bu kişiler kimlikleriyle Karaman Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şube Müdürlüğüne başvurmaları halinde ilaçlara ücretsiz sahip olabileceklerdir.”> Yeni Meram >Sağlık > Sigara bırakmak isteyenlere ücretsiz ilaç desteği
HABER YORUMLARI