YAZARLAR

Ülkemiz modern muhasebe sistemine 1960’da girerken, ticari hayatın disipline edilmesine de keza 1960 da birinci beş yıllık kalkınma planları ile girdi.

Modern muhasebenin Konya’daki öncülerinin başında merhum Sait Sızma geliyordu. Sait Sızma bürokomersiyal muhasebede programın ön çalışmaları ile konunun hocası olurken, Konya Ticaret Lisesi’nde Ahmet Aykol Hoca da açtığı kurslarla İşletme ve defteri kebir sistemlerinin ticari hayata oturması çabası içinde, bende bürokomersiyal muhasebede diplomalı muhasip olma şerefine nail oldum.

Merhum Sait Sızma mesleğinde cimrilik değil bonkörlüğü öne çekip daha çok gencin bu muhasebe sisteminde meslek sahibi olmasına öncülük yaparken, şimdilerde ilimiz muhasebe mesleği camiasının kuruluşu SMMMO Başkanı İsmail Turan’ın da içinde bulunduğu bir dizi gençleri tezgahında işlemeye aldı.

İsmail Turan, bu mesleğe örnek azim ve kararlılıkla intibak edip, sıfırdan zirveye tırmanma trendine girdi. Basamakları istikrarlı düzenli tırmanırken alaylı konumundan adeta akademik konuma geçip camia içinde gerek mesleki bilim ve gerekse ahlaki yapısı ile temayüz edip öne çıktı.

Müşavir-Muhasip Turan, mesleki kuruluşları olan SMMMO yönetimleri içine de keza sıfırdan girip, üyelik ve genel sekreterlik görevlerinde zirveye çıkarken Konya SMMMO Sosyal Tesisleri’nin inşasında da süper başarılı çalışmalar yapıp bu muhteşem tesisi Konya’nın kültürel hayatına kazandırdı.

Turan başkanlığını yaptığı bu mesleki kuruluştaki yönetim kurulu üyelerinin her biri ile adeta bir vücut gibi bütünleşirken, 2 bine varan üyelerinin adeta can dostu ve önderi olup mesleki dayanışmada diğer sektörlere örnek olmaktadırlar.

İsmail Turan, hocası ve duayenleri Sait Sızma’nın yolunda, helal kazanmanın verdiği hazla, hem hizmet verdikleri tüccar ve esnafın devletine olan borçlarının kayıt dışı kalmamasına özen gösterirken ülkemize hizmetin de en alasını yapmaktadırlar.

Oda olarak düzenledikleri seminerlerle issizlere iş, camiaya da çağdaş ticaretin usul ve adabını öğretmekte, uluslararası iş birliğinde de sınırlar aşan çalışmalarla zirvede görev ifa etmektedirler.

Odaları, aileleri ile 60 kişinin ekmek kapısı olurken de istihdam yaratmakta önder olmaktadırlar. Sosyal tesislerinin diğer mesleki kuruluşlara kapılarını açarak modern tesislerinden tüm sektör kuruluşlarının yararlanmasının da sağlanması ile daha yaygın hizmet vermede de önder olmaktadırlar.

İsmail Turan ve ekibinin çalışmaları bu sütunlara sığmaz, bilhassa camianın yakınlarının vefatlarını hiç atlamayıp aile içinden biri imiş gibi duyarlılık ve baş sağlığı dilemesi şayanı takdirdir. Kendilerine yürek dolusu sevgi ile başarı dileklerimizi sunarken daha nice başarılara ulaşmalarını dileriz…

Turan’ın özel ofisinde çalışan ve Turan’ın başarısına katkılarda bulunan tüm çalışanlarına da mesleki ahlakın öncüleri olmalarından dolayı keza tebrik ve sevgiler sunar, başarılarının devamını dileriz..

> Yeni Meram >Yazarlar > SIFIRDAN ZİRVEYE İSMAİL TURAN ÖYKÜSÜ !
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.