YAZARLAR

Seydişehir’e 20 milyon liralık yatırım-Abdullah Leblebici-Yeni Meram Gazetesi

Altyapı çalışmaları uzun süredir devam eden ve benim de başından beridir içinde bulunduğum ve takip ettiğim Alpaka çiftliği kurulması ile ilgili Kaymakamlık makamının konuyu açıklamasının ardından gelişmeleri kamuoyuna aktarmanın zamanı geldiğini düşünüyorum.
Önemli bir yatırım olduğu için bugüne kadar gizli kalması konusunda hassasiyet göstermiştim.
20 MİLYON LİRALIK YATIRIM
Yaklaşık altı ay önce Kaymakam Regaip Ahmet Özyiğit, AK parti ilçe Başkanı Mustafa Konurer ve Mal Müdürü Veli Kahraman ile birlikte Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’ i makamında ziyaret ederek bu önemli yatırımın altyapısını oluşturmuştuk.
Unutmadan yazayım, o sırada Belediye Başkanı Mehmet Tutal hacda olduğu için bu ziyarete katılamamıştı.
Ziyaret sırasında Selçuk Üniversitesi’nin öncülüğünde Avusturalya’dan Seydişehir’e 8 alpaka getirildiğini söyleyen Prof. Şahin, alpakaların bölgeye uyum sağladığını söylemişti.
Bu yatırım için en az 180.000 metrekarelik bir araziye ihtiyaç bulunduğunu belirten Prof. Şahin, Seydişehir’ in bu araziyi vermesi halinde yatırımın yapılacağını söyledi.
Toplantıya Mal Müdürünü de yanına alarak giden Kaymakam Özyiğit, Selçuk Üniversitesi’nin istediği araziyi verebileceklerini ve bu yatırımın Seydişehir’e yapılmasının önemini dile getirdi.
Tahsis edilecek arazi üzerinde anlaşmanın sağlanmasının ardından 240 bin metrekareye yakın hazine arazisinin Selçuk Üniversitesine tahsis edilmesi kararlaştırıldı.
Geçen süre içinde arazi Selçuk Üniversitesine tahsis edildi, akabinde ise kurulacak çiftlikle ilgili çalışmalar başladı.
BU BÜYÜKLÜKTE İLK
Seydişehir’ e kurulacak çiftlik bu büyüklükte ilk çiftlik olacak.
İlk çiftlik Antalya’nın Akseki ilçesine bağlı Emiraşıklar mahallesinde kurulmuş, çiftliği kuran turizmci 6 alpaka ile başlamış, geçen süre içinde 50 alpakaya kadar ulaşmış durumda.
Türkiye’de bu büyüklükte ilk defa kurulacak olan çiftliğin Seydişehir’e kurulması oldukça önemli.
Ülkemiz açısından Alpaka devesi yetiştiriciliğinin olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum.
Gelecekte alpaka yetiştiriciliğinin Seydişehir’de gelişerek ülkemizde de hızla yayılacağını ümit ediyorum.
Projenin hayata geçirilmesinde büyük emek sarf eden Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Genel Sekreter İbrahim Halıcı’ ya Seydişehirliler adına çok teşekkür ediyorum.
Ağırlıklı olarak yünleri için beslenen Alpakalar ekonomik değeri yüksek hayvanlar içerisinde ilk sıralarda yer alıyor.
Alpakaların yünleri Türkiye’de işlenemiyor. İlerleyen zamanlarda yün işleme tesislerinin ülkemizde de kurulacağına inanıyorum.
Şüphesiz bu önemli yatırımın baş mimarı Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, Genel Sekreter İbrahim Halıcı, Kaymakam Regaip Ahmet Özyiğit, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Konurer’dir.
20 milyon liralık bu yatırımın Seydişehir’e hayırlı olmasını temenni ediyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > Seydişehir’e 20 milyon liralık yatırım
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.