YAZARLAR

Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi 2011-2012 akademik yılında “Makina Mühendisliği” bölümüne ek yerleştirmelerden 160 öğrenci alarak eğitime başlayacak.

160 öğrencinin 80’i normal öğretimde, 80’i de ikinci öğretimde eğitim alacak. Ek yerleştirmeler 3 – 6 Ekim arasında yapılacak.

Bilindiği üzere Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi binasının temeli 23 Kasım 2009 tarihinde atıldı. Bina Ekim ayı sonunda Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’ne teslim edilecek. Bu arada kayıt yaptıran öğrenciler kısa bir süre Meslek Yüksek Okulu binasında eğitim görecek.

Cengiz İnşaat bünyesinde bulunan Etibank Alüminyum Tesisleri tarafından yaptırılan Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi görkemli görüntüsü ve kalitesinin yanı sıra, 8 bin metrekare kapalı bir alanda 24 derslik bulunan, amfileri, konferans salonları, laboratuarları, idari kısımları, lokantası, kantini ve diğer birimleri bulunuyor. Çevre düzenlemesinde 11 bin metrekaresi sert zemin olmak üzere toplam 19 bin metrekarelik yeşil alanıyla her öğrencinin eğitim görmek isteyeceği örnek bir bina.

Mühendislik Fakültesi’ne ek kontenjandan yerleştirme yapılacağı için şu anda yapılacak en önemli iş öğrencilerin Seydişehir’ i tercih etmelerini sağlamak.

Bu konuda Fakülte Dekanı Prof. Dr. Yunus Çengeloğlu ve yardımcıları elinden gelen gayreti gösteriyor.

Ek kontenjandan tercih yapacak öğrencilere buradan bir çağrım var. Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesini tercih edin.

Zaten binayı ve çevre düzenlemesini gördükten sonra kesinlikle doğru bir tercih yaptığınızı göreceksiniz.

FAKÜLTE SEYDİŞEHİR’İN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK

Yerleşim birimlerinin çehresini kısa sürede değiştirecek önemli yatırımlar vardır. Bunlardan bir tanesi sanayi yatırımıdır. Seydişehir sanayi yatırımını yapmıştır, bundan böyle ek tesisler gündeme getirilmelidir.

Diğeri askeri yatırımlardır. Ne yazık ki bu önemli yatırımı yıllar önce ileriyi göremeyen idarecilerimiz sayesinde kaybettik.

Bir diğeri de üniversitelerdir. Bilindiği üzere Seydişehir Meslek Yüksek Okulu yıllardır eğitimine devam ediyor. Bu zaman zarfında ilçe ekonomisine oldukça önemli katkı yaptığı her kesim tarafından biliniyor.

Şimdi ise fakültemiz eğitime başlıyor. Bir defa daha buradan yetkililere sesleniyorum; Fakültenin diğer bölümlerinin ve “Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin açılması için çalışmalara başlamalıyız.

Zira Seydişehir son yıllarda çok büyük oranda kan kaybetti. Eski canlı ve hareketli günleri ve yaşamı geri getirmenin tek yolu kaldı; o da “Seydişehir’i üniversiteli öğrenci şehri” yapmak.

Şayet önümüzdeki yıl diğer bölümleri açabilirsek 4 yıl içinde Mühendislik Fakültesi’nde eğitim görecek öğrenci sayısı 2 bin 500’ün üzerinde olacak. Bu rakama ulaşmak inanın hayal değil.

Özellikle bazı yetkililere sesleniyorum. Kişilerle uğraşmayı bırakın. Küçük insanlar kişilerle uğraşır. Olaylarla uğraşın ki büyük insan olun.

CEZAVİ İNŞAATI İHALESİ NE ZAMAN?

Bugünlerde her yerde çok sık olarak “Cezaevi inşaatı ne oldu?” sorusuyla muhatap oluyorum.

2011 yatırım programına alındığı daha önce açıklanan Seydişehir Kapalı Cezaevi inşaatı ile ilgili şu ana kadar bir gelişme olmadı. Oldu ise de kamuoyuna açıklanmadı.

Halk arasında bu önemli yatırımdan vazgeçildiği hatta komşu bir ilçenin bu konuda baskı kurduğu ve cezaevinin bahsi geçen komşu ilçeye yapılacağı sıkça dillendiriliyor.

Bende buradan yetkililere soruyorum.

“Cezaevi ihalesi ne oldu?”

NOT:Geçen haftaki yazımda 32 yıl kamuda kalan Eti Alüminyum, Seydişehir’e bir çivi çaktı mı? Sorusunu yöneltmiştim. Bu konuda beni uyaran okuyucularım oldu.

Ben burada kamu kurumundan bahsetmiştim. Etibank’ın Seydişehir’in büyüyüp gelişmesindeki etkisi göz ardı edilemez. İster kamuda ister özel de olsun Etibank varsa Seydişehir de vardır. Bunun herkes bilincinde olmalı.

> Yeni Meram >Yazarlar > Seydişehir Mühendislik Fakültesi’ni tercih edin!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.