YAZARLAR

2011–2012 Eğitim-Öğretim yılı ortaöğretim yerleştirme puanlarına göre Seydişehir Konya merkez ilçeleri, Meram, Selçuklu, Karatay, ayrıca Ereğli ve Akşehir gibi büyük ilçeleri de geride bırakarak 31 ilçe arasında 500 tam puan üzerinden 326.535 puanla Konya birincisi oldu.

Geçtiğimiz yıl Selçuklu ilçesinin birinci olduğu orta öğretim yerleştirme sınavlarında bu yıl Seydişehir’in birinci olmasından son derece memnun olduğumu belirtmek istiyorum.

KATILIM YÜZDE 93

Seydişehir merkez, beldeler ve köylerinde 24 ilköğretim okulundan 896 öğrenci sınava girdi katılım oranı yüzde 93 olarak gerçekleşti. Milli Eğitim camiasında bu oran çok yüksek olarak değerlendiriliyor. Yine Milli Eğitim camiasında genel kanı ilköğretim okulları yöneticilerinin birçoğu okulumuzun, ilçemizin ve İlimizin başarısı düşük çıkmasın diye SBS sınavlarına başarısız öğrencilerinin girmesini engelliyor. Ancak Seydişehir yüzde 93’lük bir katılımla seviye belirleme sınavlarına girdi ve bu yüksek orana rağmen yerleştirme puanına göre Konya birincisi oldu. İşin güzel yanı ise Seydişehir geriye dönük 10 yıllık süre içinde de sıralamada her yıl ilk üçte yer almayı başardı.

BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR

Günümüzde hiçbir başarı tesadüf değildir. Bütün öğrenciler çalışıyor, ama çok çalışanlar başarılı oluyor. Bu konuda elde edilen başarı Seydişehir’deki tüm okulları tek tek dolaşarak projeler hazırlayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Necip Şan başta olmak üzere, tüm İlköğretim Okul Müdürlerimize, Eğitim Camiasının İsimsiz Kahramanları tüm Öğretmenlerimize öğrenci velilerine ve öğrencilerimize Seydişehir’e böyle bir büyük başarıyı yaşattıkları için teşekkür ediyorum.

AYRICA

Bu önemli başarının elde edilmesinde gayretli çalışmaları ile dikkat çeken Milletvekili Harun Tüfekçi’ ye, Kaymakam Kemal İnan’a, Okullarımızın fiziki şartlarını her geçen gün daha da iyileştiren, Öğretmenlerimize kitaplar, bütün öğrencilere eğitim setleri hediye eden, Çanakkale ve Anıt Kabir gezileri düzenleyerek öğrencileri motive eden Belediye Başkanı Abdulkadir Çat’ a da teşekkürü borç biliyorum.

ÖNEMLİ YATIRIMLAR

Seydişehir eğitim ve öğretimde bir numara olmayı hak eden bir ilçe. Zira sadece ilköğretim alanında değil, orta öğretim alanında Anadolu Öğretmen Lisesi, Fen Lisesi, Tarım Meslek Lisesi gibi önemli okulların kazandırılması, yüksek öğretimde Mühendislik Fakültesinin eğitime başlaması, Meslek Yüksek Okuluna yeni bölümlerin kazandırılması, ayrıca Sağlık Bilimleri Fakültesi açılması için müracaat dosyasının YÖK’e sunulmak üzere Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin tarafından hazırlanması, Cengiz ailesinin fakülte binasını yapma sözü vermesi çok önemli yatırımlar olarak dikkat çekiyor. Emeği geçenlere minnetlerimi sunuyorum.

NE DEĞİŞTİ?

Seydişehir ortaöğretim yerleştirme puanlarında Konya birincisi oldu, bakıyoruz Milli Eğitim Müdürü başta olmak üzere eğitim camiasında önemli bir değişiklik yok. Yani daha düne kadar eleştirilen Milli Eğitim idarecileri ile bu başarı elde edilmiş. Bu sebeple eleştiri yaparken dikkatli olmalıyız, insan hayatında inişler çıkışlar olabileceği gibi, başarı sıralamasında da inişler çıkışlar olacaktır, kaldı ki 10 yıllık süre içinde Seydişehir Konya ilinde hep ilk üçte yer almayı başarmıştır. Yani başarısızlıktan söz edilemez. Elde edilen sonuçlar da asla küçümsenmemeli. Sonuçta bu ilçe bizim “Kol kırılır yen içinde kalır” hesabı bazı konular açıkça dillendirilmemeli, insanımıza ve idarecilerimize sahip çıkılmalı. Kısaca dün eleştirilen ekip bu yıl ki başarıyı elde etmiştir. Bize düşen Milli Eğitim camiasına ve emeği geçenlere teşekkür etmektir.

> Yeni Meram >Yazarlar > SEYDİŞEHİR KONYA BİRİNCİSİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.