YAZARLAR

 

19 Nisan 2015 günü kaleme aldığım “Oto Pazarı” başlıklı yazım kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü.

Gerek kamuoyu ve gerekse yetkililer Oto Pazarı talebimizi olumlu karşıladı beğenilerini telefonla ve mesajla tarafıma ilettiler.

Belediye Başkanı Mehmet Tutal da konu ile ilgili görüşlerinin olumlu olduğunu Oto Pazarı isteğini yakından takip ettiğini, konunun araştırılması için çalışmalara başlandığını belirterek, Seydişehir’e Oto Pazarı açılabileceğini belirtti.

SEYDİŞEHİR’ İ KEŞFETTİLER

Seydişehir coğrafi konum itibari ile bölgesinde bulunan yerleşim birimlerinin merkezi konumundadır. Ayrıca tam anlamı ile yayla hüviyetindedir.

Bu konumunu 7-8 yıl önce fark eden Antalya, Manavgat ve Alanyalı yüzlerce vatandaş Seydişehir’den yaz aylarını geçirebilecekleri konutlar ve bahçeler almaya başladı.

Bu ilgi her geçen yıl artarak devam etti ve bugünlerde Seydişehir den ev ve bahçe almak Antalya, Manavgat ve Alanya lı vatandaşlar tarafından ayrıcalık haline geldi.

Resmi olmayan rakamlara göre 2.000’nin üzerinde aile yaz aylarını geçirmek için Antalya, Manavgat ve Alanya’dan Seydişehir’e geliyor.

Bu durum Seydişehir’de ev, arsa ve arazi fiyatlarının artmasına sebep olmuş, adeta bağ arası denen bölgede satın alınacak yer kalmamasına neden olmuştur.

Ayrıca bölgenin cazibe merkezi Kuğulu piknik alanına her geçen yıl ilgi inanılmaz bir şekilde artmaktadır. Öyle ki tatil günlerinde ve hafta sonlarında sadece Seydişehir halkı değil başta Konya ve Antalyalı vatandaşlar da çok yoğun ilgi göstermektedir.

Önceleri özel araçlarla birkaç aile gelirken, şimdilerde ise otobüslerle turlar düzenlenmeye başlandı. 19 Mayıs günü sadece Manavgat tan 4 otobüs, Konya dan 5 otobüsün dışında onlarca özel araçta Kuğulu piknik alanına gelmiştir.

ALTYAPI HAZIRLANMALI

Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hızlı tren projesinin temelinin 2016 yılında atılacağı basında yer aldı.

Antalya’yı, demiryolu ile Eskişehir üzerinden İstanbul’a, Konya üzerinden de Ankara, Kayseri ve Kapadokya’ya bağlayacak proje için çalışmalar başladı.

Her yıl ortalama 4,5 milyon yolcu ve 10 milyon ton yükün taşınması hedefleniyor.  Böylece şu anda bile çok yoğun ilgi gören Seydişehir daha da fazla ilgi görecek.

Seydişehir için önemli olan diğer bir proje tüneller. Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan; 7,2 kilometre uzunlukta Alacabel, 3.2 kilometre uzunluktaki Tınaztepe tünelinin proje çalışmalarının tamamlandığını, ayrıca,  Antalya İli sınırları içerisinde de 10 KM uzunluğunda üç adet tünel yapmayı planladıklarını söyledi.

Seydişehir olarak şimdiden çalışmaları planlayıp, yayla turizminin altyapı çalışmalarına başlamalıyız, piknik alanlarımız genişletilmeli, yayla evleri yapılacak bölgeler, yerli ve yabancıların büyük ilgi gösterdiği golf sahalarının yerleri tespit edilmeli hatta inşaasına başlanmalıdır.

Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın çok önem verdiği ve Seydipark olarak adlandırılan Kuğulu Projesi KOP kanalıyla resmileşti, bu proje mutlaka gerçekleştirilmeli, hatta kapsamı genişletilmelidir.

Seydişehir artık keşfedilmiştir. Bu sebeple bir kaç yıl sonrasının değil 30-40 yıl sonrasının planlarını yapmamız gerektiği kanaatindeyim.

 

Etiketler: ,
> Yeni Meram >Yazarlar > Seydişehir’ i keşfettiler
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.