YAZARLAR

Seydişehir’de yarın ekonomi bayramı var.

5 Ağustos Seydişehir’in sanayileşmeye dönük, buna bağlı olarak ekonomisine ivme kazandırdığı onur günüdür. Bu önemli gün, Seyit Harun Veli ve Seydişehir Ekonomik Bayramı olarak geneleksel anlamda her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Seydişehir biraz da alüminyum tesisleri demektir. İlçeye kan ve can veren tesislerden satırbaşı açılınca belleğimde ilk canlanan da bir süre önce yitirdiğimiz eski Milletvekili değerli dost Kalaycıoğlu’dur.

Seydişehir demek, Seyit Harun Veli demektir!

Seydişehir demek, Ord. Prof. Sadi Irmak demektir.

Seydişehir demek, Necati Kalaycıoğlu demektir.

Seydişehir demek, Alüminyum tesisleri demektir.

Seydişehir demek, Küpe Dağı ve Suyu demektir.

Seydişehir demek, leblebi demektir.

Seydişehir demek, Tınazetepe demektir.

Seydişehir demek, doğal kaynaklar, tarihsel ve kültürel zenginlik, doğa turizmin nefes alıp verdiği yer demektir. Bu bağlamda da Seydişehir, Turizm Cenneti de demektir.

Bir anı;

Alüminyum tesislerinin temel atma törenleri için Seydişehir’deyiz. Kürsüde konuşan kişi, dönemin Başbakanı Sayın Demirel’dir. Kalabalık arasında merhum Kalaycıoğlu’nu göstererek, çalışma ve girişim ve anlatırken özetle dedi ki;

“ Tesisler, Necati Kalaycıoğlu’nun Seydişehir’ lilere kalıcı ve verimli bir armağanı olacaktır.”

Çalışkan ve enerjik Belediye Başkanı

Abdulkadir Çat Başkan diğer başarılarının yanına bir niteliğini daha ekledi;

Ahde vefa göstermek!

Merhum Kalaycıoğlu’nun vefa karşısında gözyaşlarını tutamadığını gözlemlemişimdir.

***

Tarihsel veri ve belgelere göre, Seyit Harun Veli Horasan’dan Konya’ya göç etmiş, daha önce ilçeye bağlı Ortakaraören beldesine gelmiş, oradan da hiçbir yerleşim biriminin yer almadığı Seydişehir İlçesinin bulunduğunu yere geçmiştir. Seyit Harun Veli, kurmayı tasarladığı kentin Kal’a kapılarının yapımına başlamış çevresi yüksek duvarlarla çevirmiştir.

Seydişehir, potansiyel ve zenginliğiyle Turizm alanında da bir ivme içindedir.

Tınaztepe Mağarası, doğal su kaynakları ilçenin çok eski bir yerleşim merkezi olması nedeniyle görülmeye değer özelliklerdir. ,

Tınaztepe, Güvercinlik-Fevzine Mağaraları Mağaraları, Seyit Harun Camii ve Türbesi, Muhammed Kuddusi, Hacı Abdullah Efendi Halife Sultan, Rüstem Bey ve Sultan Hatun Türbeleri, Kale, Roma, Arastepe ,Eziktepe, Hitit kentleri, Kilise duvarları , Açalar Höyüğü, Karabulak Höyüğü, Ilıca Termal Tesisleri, Vasata Antik Tiyatro, Tınaztepe-, Yeraltı Gölleri, Vervelit kenti Kalıntıları, Arnava Şehri Kalıntıları Tarihi çeşmeler, Ilıca, Pınarbaşı, Kuğulu, Mamanda, Gözpınar, Çaybaşı, Beldibi, İçerikışla Seydişehir’in en önemli tarihi ve turistik yerleri olarak dikkati çekmektedir.

■ Ticaret bazı pınarlar gibidir, yollarını değiştirmeye kalkarsanız kururlar.

BİR DAMLA:

Çocukken reklamlarda gördüğüm aptalca şeyleri almaya meraklıydım…
Şimdi tüm bunlara sahibim ve o yüzden gereksizce alınan şeylerin insanı nasıl bir geri zekâlıya çevirdiğini anlayabiliyorum…
Eskiden çok fazla olanak yoktu ama en azından birlik ve beraberlik vardı…
Şimdi gırtlağımıza kadar egoya, tüketim çılgınlığına ve bencilliğe battık.
Artık ticaret arkadaşlıktan önce geliyor…
(Till Lindemann

> Yeni Meram >Yazarlar > SEYDİŞEHİR EKONOMİ BAYRAMI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.