YAZARLAR

5 Ocak, ve 5 Ağustos 2012 tarihlerinde kaleme aldığım “Seydişehir’ e Yakışmıyor” başlıklı yazılarımda “Ülkenin Tek Entegre Alüminyum Fabrikasına lojmanlar önünden başlayıp şu anki ismi ile Etibank Göbeği olarak adlandırılan, İlk adı Nezihi Berkkam Bulvarı daha sonra da Atatürk Caddesi olarak değiştirilen yol beton ile kaplanarak belki de Türkiye’ nin en güzel yollarından bir tanesine sahip oldu.

Ancak zaman içinde yol Seydişehir’ in yağmuruna, karına ve soğuğuna dayanamayıp yıprandı. Belediye Başkanı Mevlüt Kılınçoğlu döneminde üzeri sıcak asfalt ile kaplanarak onarıldı.

Son yıllarda yol tekrar yıprandı birçok yerinde çukurluklar meydana geldi, sizin anlayacağınız, araç trafiği için çekilmez bir yol haline geldi.

Bugünlerde yol tam bir köstebek yuvası. Adı Atatürk Caddesi ama şu anki görünümü ile Atatürk’ ün adına hiç yakışmıyor. Bir döneme damgasını vuran ve örnek gösterilen yol şimdilerde sürücülerin geçmemek için güzergah değiştirdiği yol haline geldi.” Diyerek Belediyenin ve Etibank Alüminyum tesislerinin birlikte yolu onarmasını istemiştim.

ÖRNEK YOLLAR

Çağrıma kulak verildi. Etibank Alüminyum tesislerinin desteği ile yolun baştan sona yenilenmesi çalışmalarına başlandı. Belediye Başkanı Abdulkadir Çat’ ın verdiği bilgiye göre, Bir dönem Seydişehir’ in simgesi durumunda bulunan Eti Alüminyum Tesisleri yolu Cengiz ailesinin desteği ile baştan sona yenileniyor.

Yolun yapımı için önce proje hazırlandığını ifade eden Başkan Çat, projeye göre orta refüj genişletilecek yeşillendirilip ağaçlandırılacak, fabrika girişine yeni bir kavşak yapılacak.

Yağışlı havalarda su birikerek sürücülere zor anlar yaşatan Buhar santralinin girişinde bulunan kavşakta öncelikli olarak drenaj yapılacak, uzun yıllar hizmet vermesi için drenaj kanallarında kroger boru kullanılacak. Aynı zamanda yürüyüş yolu, bisiklet yolu muhafaza edilecek 2 kilometre gidiş ve 2 kilometre geliş yolu olmak üzere toplamda 4 kilometrelik yol asfaltla kaplanacak.

Yol yapım çalışmaları sırasında projenin ve malzemelerin Etibank tarafından karşılanacağını ifade eden belediye başkanı Abdulkadir Çat, Belediye olarak bu zamana kadar bütün taleplerine olumlu cevap veren Cengiz Ailesi’ne ne kadar teşekkür etsek azdır ifadesini kullandı.

Belediye Atatürk caddesini düzenleyerek bölgenin en güzel yollarından birini yaptı, şimdi buna ilave olarak Eti Alüminyum Tesisleri yolu da tamamlanınca ikinci bir örnek yol ortaya çıkacak.

Seydişehir’ in bir dönem simgesi durumunda olan Etibank Alüminyum tesisleri yolu bir anlamda prestij yoludur.

Çünkü ilçeye gelen her siyasetçi, iş adamı ve bürokrat mutlaka tesisleri ziyaret ediyor, bilgi alıyor, misafir ediliyor. Bu aşamadan sonra gerek ilçenin idarecileri gerekse Eti Alüminyum tesislerinin idarecileri misafirlerini göze hitap eden mükemmel bir yoldan geçirerek tesislere ulaştırabilecek.

CENGİZ AİLESİNE TEŞEKKÜR

Seydişehir’ in ekonomik hayatında çok önemli bir teşkil eden Eti Alüminyum Tesisleri şüphesiz bundan böylede aynı önemini koruyacak.

Belediye Başkanı Abdulkadir Çat’ ın dediği gibi Cengiz Ailesi taleplerimize olumlu cevap veriyor. Ben de aynı görüşteyim. Cengiz Ailesi, Seydişehir’ in taleplerine bundan böyle de cevap verecektir.

Bütün bu yardımlara rağmen Seydişehir sivil toplum kuruluşları olarak Eti Alüminyum yönetimine halen bir teşekkür ziyaretini gerçekleştiremedik.

Sivil toplum kuruluşlarının bu ziyareti gerçekleştireceği yok. Başkan Çat; siz sürekli olarak teşekkür ediyorsunuz bunu biliyorum, sizden ricam belediyenin öncülüğünde Seydişehir adına bir teşekkür ziyareti organize etmenizin uygun olacağı kanaatindeyim.

Bir taraftan Tesislerin modernizasyonu için var güçleri ile çalışan, diğer taraftan Seydişehir’ in taleplerine cevap veren Cengiz Ailesi’ne ve Eti Alüminyum yönetimine teşekkürü bir borç bilirim.

Düzenlenen yollar, Seydişehir’ e çok yakışacak.

> Yeni Meram >Yazarlar > Seydişehir’ e yakışacak
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.