YAZARLAR

***

“SİYASET, ticaret ve ahlakı ayıranlar, üçünden de bir şey anlamamışlar demektir.”

***

LEYLEĞİN ÖMRÜ

Ne yalan söyleyeyim, Konya’da bu kadar gazeteci olduğunu bilmiyordum.

Sağolsunlar, iki listenin başkan adayları sık sık aradılar. Bir listede “Federasyon Delegesi”, diğerinde l“Onur Kurulu”ndayım.

Yeni başkan sayın Adem Alemdar beni “Onur Kurulu”na almış. Kendisine ve ekibine teşekkür ederken, bu onura layık görmeleri nedeniyle onurlandım. Ancak, diğer aday sayın Ömer Kara’yı da kutlamadan geçemeyeceğim…

Seçimler geçer, makamlar uçar!

Yönetimler unutmamalıdır:

“Seçimle gelenler seçimle giderler.”

Kimse kusura bakmasın.

Listedekilerin çoğu gazeteci değildi.

Ustalar da, çıraklar da vardı!

Gazetecilik ayağa düşürülmemeli.

Gazeteciler süründürülmemeli.

Gerçek gazeteciler sadece “gazeteci” olmalı, diğer meslek çatıları altında görev yapanlar cemiyetten ayıklanmalı.

Cemiyetin toplumda ağırlığı olmalı.

Cemiyet, işsizlerimize iş sağlamalı.

Onları konut sahibi yapmalı…

Kayseri’den örnek: Hürriyet’in Büro Şefi dostum Oktay Ensari, çok uzun yıllar önce ilgili makamlara başvurdu, hazine arazilerine baktı, arsa ücretlerini gerçek gazetecilere bölüştürerek aldı ve hepsini “Müteahhit”ten anahtar teslimiyle ev sahibi yaptı.

Bizler hala dedikodusunu yapıyoruz.

Yapılacakları hayata geçiremiyoruz.

‘Leyleğin ömrü laklakla geçer’ örneği!

***

YOLLAR…

“Her yolun bir yolcusu var, Yolun taşlı tozlusu var, Sevdanın derdin kederin, Yollara düşmüş izi var / Kimi yorganı sırtında, Kimi yüreği ağzında, Kimi bir sevdaya düşmüş, Kimi servet yolunda /
Yollar hasretleri bağlar, Yollar gurbetlere uzar, Yollar karanlık yollar, Aydınlık yollar da var…”

Parçayı Asu Maralman söylerdi.

Asu Maralmannostaljinin sesiydi.

Çok severdim bu şarkısını.

Sık sık dinlerdim, içim sızlardı. Sızlardı çünkü, DP iktidarında dönemin Gençlik Kolları Başkanı olan, ancak bugün daha fazla sevip saydığım Durmuş Alagöz, Spor İl Müdürlüğü’nde çalıştığım yıllarda beni Urfa’ya postalatmıştı!

Çok acılar yaşattılar çook…

Yollar bu nedenle beni çook severler!

Örneğin; Şanlıurfa’nın yanısıra Konya-Seydişehir-Akseki-Antalya-Manavgat karayolu.

Kaç Başbakan, kaç Bakan tarafından görkemli törenlerle defalarca açılan…

Bu yol yoğun kar’ı, ardından bol bol tuzu yedi, Köstebek yuvasına döndü şimdi…

Seydişehir muhabirimiz Abdullah Leblebici bu ucube yolla ilgili bir yazı yazmış.

Özetle şöyle diyor yazısında:

Ölüm yolu’ olarak adlandırılan bölümlerin yapılmasındaki emeğimi Seydişehir ve bölge halkı yakından bilir. Gerek acil kaçış rampası, gerekse Konya yolu Çavuş rampasındaki ölüm virajının bölünmüş yol olarak yapılmasını, bu güzergahtaki aksaklıkları hep dile getirdim, getirmeye devam edeceğim.

Ne acıdır ki, alınan önlemler tamamen yetersiz. Karayolları, Konya’da 1950’lerin mantığıyla çalışıyor. Birinci sınıf devlet yolu ulaşıma açılmadığı için o tarihte doğal olarak şeflik Beyşehir İlçesi’ne kurulmuş. Beyşehir, yol güzergahında olduğu için o dönemdeki uygulama doğruydu.

Sonra Antalya yolu ulaşıma açıldı.

Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan bu yol Seydişehir’den geçiyor. Ayrıca, önemi beklenenin üzerinde artan Nevşehir-Kapadokya-Ürgüp’e turist otobüsleri de bu yolu tercih ediyor.

Ve Beyşehir Şefliği yetersiz kalıyor.

Yollar tamamlandıktan sonra sorunlar daha da artacak, zaten yetersiz olan Beyşehir Şefliği, daha da yetersizleşecek. Bu nedenle zaman kaybedilmemeli, Seydişehir’e de en kısa sürede Karayolları Şefliği kurulmalıdır.

TAMAM, kış çok ağır geçti. Seydişehir merkezinde de ağır geçti. Seydişehir Belediyesi bozulan yolları tüm imkanlarıyla onarırken, her türlü olanağa sahip Karayolları neden onaramıyor?

Karayolları Bölge Müdürlüğü, kış uykusunun keyfini çıkarıyor!

> Yeni Meram >Yazarlar > Seydişehir-Antalya
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.