YAZARLAR

Konya Şeker Anadolu birlik holding A.Ş. bünyesinde kurduğu Seydibey tarımsal ürünler işleme entegre tesisi “PRATİKO” markası ile dondurulmuş patates üretimine başlamıştı.

Üretime başladığı tarihten buyana yeni yatırımlar ile dikkat çeken, personel istihdamı ve gayri safi milli hâsılaya katkısı her geçen gün artan, bölgenin yeni iş umudu haline gelen tesislere yeni yatırımları tanıtmak amacıyla Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Türkiye’nin en büyük kurulu üretim kapasitesine sahip olan SEYDİBEY Patates Entegre Üretim Tesisleri’ni hafta sonunda gazetecilere gezdirdi.

Başkan Konuk’ un verdiği en önemli mesaj “girdi maliyetlerini aşağı çekecek bölgenin en büyük doğal deposunu Konya’ya kazandıracaklarını söylemesi oldu”

Konuk; burada yaptığı açıklamada, ilerleyen günlerde gıda sektörünün dünyanın gündemini oluşturacak önemli konular arasına gireceğini, Konya’nın gıda temininde dünyada ilk 10 arasında yer aldığını ”Bize düşen görev mevcut potansiyelin harekete geçirilmesidir” diyerek;

Seydibey Patates Entegre Üretim Tesisleri’nin Türkiye’nin talebinin yaklaşık yüzde 25’ini karşılayacak kapasiteye ulaştığını söyledi.

Başkan Konuk; ”Tesis işlediği ham maddenin yüzde 85′ ini mahallinden temin etmektedir. Diğer tesislerde bu oran yüzde 15 civarındadır. Tesislerde yılda 60 bin ton ham madde, yaklaşık 30 bin ton da mamul üretilmektedir.

Burada sadece parmak patates değil, onun atıklarından elde edilen ileri işlenmiş ürünler de bulunmaktadır. Tesislerde hiçbir ürün zayi edilmiyor. Bu kurumun en büyük girdilerinden biri olan enerjinin yüzde 30′ unu biyogaz tesisleriyle sağlayacağız. Hem ürünlerin atılmasını engelleyecek hem de enerji ihtiyacımızı karşılamış olacağız. Burası bir kampüs olacaktır. Ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlayacaktır.” Dedi.

DOĞAL SAKLAMA DEPOSU

Başkan Konuk; yaklaşık 300 bin metrekare alan üzerine kurulu olan tesislerin 50 bin metrekaresinin kapalı alandan oluştuğunu, tesisin 10 bin ton mamul madde saklama kapasitesine sahip olduğunu,

”Girdi maliyetlerimizi aşağı çekecek bölgenin en büyük doğal deposunu Konya’ya kazandıracaklarını Konya-Seydişehir karayolunun 45. kilometresinde, bir dağın delinmesiyle yapımına başlanılan 165 metre uzunluğunda, 65 metre genişliğindeki doğal depoda hiçbir enerji harcamadan 10 bin ton patates saklanacağını,

Tesiste 200 civarında işçinin çalıştığını, araziyle birlikte değerlendirildiğinde 10 bine yakın insanın bu tesisten ekmek yediğini,

Bu yılın sonlarına doğru Konya merkezinde bir et ve süt işleme entegre tesisinin faaliyete geçeceğini bu tesislerde de günlük bin ton süt işleneceğini, 3 bin baş hayvanın kesileceğini” müjdeledi.

VATAN SEVGİSİ LAFLA OLMUYOR

Vatan Sevgisi, millet sevgisi lafla olmuyor, işte bu tür yatırımlarla iş ve ekmek vermekle ve Recep Konuk gibi düşünmekle oluyor.

Yoksa bulunduğu görevlerde şahsi çıkarlarını gözeterek, yalan söyleyerek, sahtekârlık yaparak, entrika çevirerek, ekmek vermek yerine ekmekle oynayarak, kendini kral ilan ederek, “ülkemi milletimi en çok ben severim demekle olmuyor.”

İşte SEYDİBEY tesisleri bölgeye umut oldu.

Başta Recep Konuk olmak üzere emeği geçenlere teşekkür edilmeli değil mi?

> Yeni Meram >Yazarlar > “Seydibey, Umut Oldu”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.