YAZARLAR

Seydibey Dondurulmuş Parmak Patates Fabrikası kuruluş ve üretim aşamasında adeta rekorları alt üst etti.

Geçtiğimiz günlerde Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Belediye Başkanı İzzet Taşçı, Bayavşar Beldesi Belediye Başkanı Polat Yetkin, İl Genel Meclis Üyesi Halil Çeler Beyşehir Müftüsü İbrahim Tekin ile birlikte Seydibey fabrikasını ziyaret ettik.

Genel Müdür İlker İhsan Çabukol, Muhasebe ve İdari İşler Müdürü Necdet Yılmaz tarafından sıcak bir şekilde karşılandık.

ENERJİ VE GIDA

Seydibey Tesisleri’nden bahsetmeden önce böyle önemli bir tesisi Seydişehir ve Beyşehir’e kazandıran Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un önemli bir mesajından bahsedeceğim.

Konuk’un üzerinde ısrarla durduğu ve her platformda dile getirdiği “Geleceğin dünyasında iki sektöre stratejik önem verildiğini, bunlardan birinin enerji diğerinin ise gıda olduğunu, bu iki sektörde geleceğini garanti altına alan ülkelerin yıldızı yükselen ekonomiler olacağını,

Türkiye’nin hedefinin dünyanın en gelişmiş ilk beş tarım ekonomisinden birisi olmak, “Bu idrak ve nitelikteki Türk çiftçisinin parlak bir gelecek konusunda hem umudu hem de bu iddiasına destek olacak çabalar konusunda beklentisi olduğunu.”

Tarımsal hasılayı 11 yıl içinde iki buçuk katına çıkarmak ve kendimize yetenden fazlasını üreterek tarım ürünleri ihracatında 40 milyar dolar sınırını aşmaktır.” ifadelerine katılmamak mümkün değil.

Pankobirlik ve onun başkanı Recep Konuk bu uğurda elinden gelenin fazlasını yaptı ve yapmakta.

REKORLAR ALT ÜST

2009 yılında üretime başlayan Seydibey Tesisleri’nde 12 bin ton olan hammadde alımı 2012 yılı itibariyle 85 bin tona çıkartılarak adeta rekorlar alt üst edilmiş.

Fabrika Genel Müdürü İlker İhsan Çabukol, SEYDİBEY Tesisleri’nin temelinin atıldığı ve üretime başladığı tarihe kadar dünya normlarında bu hızla bitirilmiş ilk tesis özelliğini taşıdığını ve bu alanda öncü olduklarını belirterek, hedeflerinin kısa süre içinde kapasiteyi yüzde yüzün üzerine çıkarmak olduğunu söyledi.

ÜRÜNLER DEĞERLENDİRİLECEK

Genel Müdür Çabukol, bölgede yetiştirilmesi mümkün olan sebzelerin dondurulması işlemleriyle ilgili bir dizi yatırımında yapılacağını, ayrıca patates nişastası ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, Seydibey Tesisleri’nin yöredeki tarım ürünlerinin yetiştirildiği ve değerlendirildiği bir fabrika olacağını,

Böylece çiftçilerin ürünlerini değerlendirme imkanı elde edeceğini belirterek gelinen noktanın tesadüf değil çalışmanın eseri olduğunu,

Yurt içi ve yurt dışından çok büyük takdir aldıklarını ifade ederek, herkesin kendileri ile birlikte çalışmak istediğini” söyledi.

Ziyaret sırasında edindiğim en önemli bilgi ise Seydibey Tarımsal Ürünleri İşleme Entegre Tesisi’nin Seydişehir ve Beyşehir ekonomisi için önümüzdeki yıllarda çok daha iyi olacağı.

Gelişmeler heyecan verici, bizlere bu heyecanı yaşatan Pankobirlik Başkanı Recep Konuk başta olmak üzere, Genel Müdür İlker İhsan Çabukol, Muhasebe ve İdari İller Müdürü Necdet Yılmaz, tüm çalışanları ve emeği geçenleri tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > SEYDİBEY REKORA DOYMUYOR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.